גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

אופטימיות והתלהבות

רבים שואלים אותי מהי אחת התכונות החשובות ביותר שצריך אדם כדי להצליח. כמובן שלפני הכול חשוב שלי להדגיש שהצלחה היא לעולם מכלול של לא מעט תכונות ומעשים, אבל אם אני נדרש למיפוי של אחד הדברים החשובים ביותר שאדם יכול וכדאי שינכס לעצמו, אז ללא ספק שאבחר באופטימיות ובהתלהבות. אני בכוונה מדבר על שתי התכונות האלו יחד ולא בנפרד כי אני רואה אותן בתפיסה אחת. כלומר, לאדם אופטימי, יש את היכולת להתלהב. התלהבות היא תכונה חשובה ממש כמו אופטימיות, לכל מטרה שתרצה לעשות בחייך, מהקמת עסק, דרך מציאת זוגיות והקמת משפחה, כמובן במערכות יחסים ובטח ובטח שבחינוך ילדים.
יש לא מעט מחקרים, שרובם אגב, חוקרים את מחלת הדיכאון, על אופטימיות ועל פסימיות. רוב המחקרים מציינים כי בנוסף לאיזושהי תורשה גנטית כזו או אחרת ורמות סרוטונין (הורמון שאחראי על תכונת השמחה ומצב הרוח), יש לנו לא מעט השפעה על היותנו אופטימיים ומתלהבים. אופטימיות היא אותה גישה שבזכותה אנשים הצליחו לשרוד בשואה, במלחמות קשות ובאסונות כבדים של חייהם.
הכרתי לא מזמן אופטימית ומלהיבה בצורה בלתי רגילה בשמחת החיים שלה. ערב שלם ישבנו באותו שולחן בארוחת ערב ובשולחן ישבו 15 אנשים שונים. חלקם, מה שנקרא אנשים מצליחנים, היו גם כמה מצליחניות בתחום עקרות הבית, אנשים לחלוטין כמוני וכמוכם. אם הייתם צריכים להסתכל על השולחן ולצלם אותנו ערב שלם, ואחר כך הייתי שואל אתכם מיהו האדם האופטימי והנלהב ביותר בשולחן, אין ספק שהייתם מצביעים עליה. האנרגיה שלה סחפה את כולנו וההתלהבות ושמחת החיים שלה גרמה לנו לרצות ולהמשיך לגמוע את סיפוריה בשקיקה. בסוף הערב ניגשתי אליה ושאלתי אותה מנין היא שואבת את רמות האופטימיות וההתלהבות בחייה. זוהי אגב פעולה שאני תמיד מקפיד לעשות כשאני רואה משהו או מישהו שאפשר ללמוד ממנו – אני ניגש, שואל וחוקר. היא סיפרה לי בשקט שבנה נהרג לפני חמש וחצי שנים בתאונת דרכים ושהוא היה האדם השמח והאופטימי ביותר שהיא הכירה. לאחר שהתאוששה מהשבעה, היא נדרה נדר להפיץ את האופטימיות ואת שמחת החיים שלו בכל מקום אשר היא תגיע אליו, בכל שעה ורגע.
לא סתם היה לי חשוב לתת לכם כדוגמא סיפור כל כך קיצוני של אופטימיות והתלהבות. שהרי, אם הייתם יכולים לבקש לעצמכם מתנה לחייכם, היא שהייתם מבקשים להיות אופטימיים ומלאי התלהבות ברגעים רבים בחייכם. גישה חיובית, הווה אומר, אופטימיות, היא גישה שמאפשרת לבן האדם להתלהב, והתלהבות תמיד סוחפת אנשים נוספים. זאת אומרת שאם תהיו ממש מתלהבים בעבודתכם, נניח בתור מנהלים, תוכלו לסחוף אחריכם הרבה מאד עובדים שלכם ביתר קלות.
הכרתי זוג שהאישה בתוך הזוג הזה נורא אהבה לטייל בשבת ואילו בעלה פשוט אהב לשבת בבית. שנים היא ניסתה לשכנע אותו לצאת לטייל בשבת ושנים, כל השבתות שלהם עברו בשתיקה אחרי ריבים רבים שבו היא מאשימה אותו על כך שהוא לא אוהב לטייל. יום אחד לאחר פגישתנו על התלהבות ואופטימיות החליטה לנסות אחרת. החליטה פשוט ללכת ולהלהיב אותו על מקום מסוים, אי שם בגליל, ובמשך כל אותו שבוע הייתה כולה נלהבת ולא הפסיקה לדבר על אותו מקום בגליל. בשבת בבוקר היא ארזה תיקים, נתנה יד לבעלה ואמרה לו את המשפט " אין, אין, אתה לא מבין איזה מקום מדהים, אני חייבת שתראה". וכמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, בהתלהבות רבה שניהם נסעו לאותו מקום בגליל. הנוף באמת היה מהמם והחברה הייתה משמחת אבל בסוף השבת, בדרך חזרה, הבעל שאל את אשתו, "מה כל כך התלהבת מהמקום הזה כל השבוע, במה לעזאזל הוא יותר מיוחד ממקומות אחרים?" והיא ענתה לו : "אז זהו, שהוא לא יותר מיוחד ממקומות אחרים, הוא פשוט עוד מקום שאפשר להתלהב ממנו". מוסר ההשכל הוא שמה שגרם לבעל לבוא איתה בסופו של דב זה לא המקום המיוחד, אלא ההתלהבות האינסופית שלה באותו השבוע.
ועכשיו למשימות.
בשבועיים הקרובים מצאו שלושה דברים שאתם רוצים ליצור בהם התלהבות מרובה. כתבו איך תבוא התלהבות זו לידי ביטוי. (בדיבור, ברתימה של אחרים ובהתמסרות מוחלטת לעניין).
רשמו מסקנות בעקבות השבועיים האלו, אחרי ההתלהבות והאופטימיות, במחברת שלכם וזהו אילו תגובות ההתלהבות שלכם מביאה.