גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

אחרי החגים

ההכנות לחגים כבר בעיצומן ואיתן גדלות גם ההוצאות לקראת החג – מבגדים לחג, ועד מתנות או אירוח. מלבד הניקיונות ישנן לא מעט משפחות שמנצלות את ההזדמנות לערוך גם שיפוצים לקראת השנה החדשה, וכל אלה ביחד הופכים למסכת הוצאות של אלפי שקלים למשפחה. אז איך עוברים את החג בלי החור בתקציב.
נורא מעניין אבל כמו הרבה דברים אצלנו, הפעולות הכלכליות שלנו לא מתנהלות במרחב הלוגי אלא במרחב האמוציונאלי וזה הפך לכזה הרגל משפחתי שאיך שהחגים מתקרבים, זה מדגדג לנו באצבעות, אנחנו מרגישים את זה פיסית. למשל, ההרגל הישראלי להתחיל עם ניקיון לחג ולסיים עם שיפוץ כללי.
אני מציע לספק את ההתמכרות בלי ליפול לבור. לפני שהעקצוץ מתחיל, כדאי לשבת עם בן הזוג ולהחליט שעושים משהו קטן (לדוגמא, קנייה של רהיט קטן או צביעה של הסלון) במסגרת התקציב הנתון, כך שכשהטירוף מגיע, אנחנו מוכנים.
מלחמה מלאה תיגמר בכישלון ולכן עדיף לספק את הצורך הפסיכולוגי הזה בהחלטות מבוקרות מראש.
נניח והצלחנו להתגבר על היצר ולא הוצאנו הון עתק על שיפוצים. שני המכשולים הבאים העומדים בפנינו הם האירוח בחג וקניית המתנות. ההוצאה המשפחתית של משפחה בת 4 נפשות לאירוח כולל מתנות, יכולה לנוע בין 1,500 ₪-3,000 ₪ למשפחה. כמובן שכשמדברים על אירוח של 20 וגם 30 אנשים, ההוצאה יכולה לעלות במאות וגם אלפי שקלים.
הדבר החשוב ביותר לגבי האירוח, הוא להחליט שזה בסדר להגדיר ברמה החברתית-משפחתית שכל אחד מביא משהו ואז עלויות האירוח יורדות משמעותית. לא נשכח את זה שזו "שותפות גורל", כך שכל פעם האירוח נופל על מישהו אחר, אז אפשר להחליט מראש שבמקום הוצאה אחת גדולה, כל אחד בכל חג ייקח חלק קטן בנטל הגדול.
לגבי טיפוח ועיצוב בערב החג, אפשר להשתמש בקצת אצטרובלים שצובעים אותם במקום לקנות ואזות וזרי פרחים. זה תלוי בהשקעה וביצירתיות. אפשר לעשות חגיגות מדהימות שכולם יתפעלו מהן וזה עולה בדיוק הזמן שלוקח להכין. אפשר גם להפוך את זה לחגיגה משפחתית, לטייל עם הילדים ולאסוף עלים ואביזרים קישוטיים אחרים ולהכין לכל אורח זר פרחים קטן.
בכל חג מתחיל הריטואל מה לקנות ותמיד בסוף מביאים מתנה שלא משנה אם היא שימושית או רלוונטית, העיקר שעלתה מאות שקלים. זה לא חייב להיות כך, מה שחשוב באמת זה תשומת הלב והיא מושגת הרבה יותר דרך יצירה פשוטה ודרך השקעה של טיפת מחשבה על האדם. לדוגמא, נניח ויודעים שהילד מאד אוהב שחקן כדורגל מסוים, אז אפשר להשקיע ולחכות לפני אימון של הקבוצה ולצלם את השחקן מברך את הילד לפני החג. כל זה מסתכם בנסיעה של 30 ₪ לאצטדיון ועוד שקל על הדיסק וזו מתנה מצוינת.
מניסיוני אני יכול להגיד לכם שמתנת החג הכי מרגשת שקיבלתי בשנים האחרונות היא מתנה שנתן לי הגנן בגן של הילדים שלי – ציור ממוסגר עם הקדשה שציירו ילדיי בגן.
אלו שטובות בעבודות יד יכולות להכין תכשיטים לכל המתארחות, תכשיטים שבאים מהלב עם הקדשה ולא עולים מאות שקלים, כל אחד עם תכשיט שמתאים לאופי שלו.
השנה חלק מהחגים יוצאים כסופ"ש ארוך, מה שמפתה הרבה מאד אנשים לנצל את החג לחופשה, אך אין רעיון גרוע יותר מלנסוע לחופשה בדיוק בחג, המחירים כפולים ומשולשים בזמן החג. אחד הדברים המדהימים שאני רואה הוא שאנשים מופתעים שהחג מגיע ואז שבועיים לפני מחפשים מקום לנופש בדיוק כאשר המחירים בשיאם. נכון שיש את הפיתרון של ה"דקה התשעים" שבה אפשר להשיג מחירים טובים, אבל לאילו מאיתנו בעלי המשפחות, לא תמיד יש את הפריבילגיה לחכות לרגע האחרון כי רוצים להיערך ולדעת מראש מה עושים ולא רוצים בסוף "להיתקע" עם הילדים ללא תכניות. אם אתה לא יכול להרוויח מהדקה התשעים, אתה יכול רק להפסיד… לכן, אם חייבים לצאת לחופשה בחגים, אין זמן אחר ואי אפשר לדחות את הנסיעה לתאריכים אחרים, אני ממליץ על חופשה ביתית.
יום אחד לטייל בחורשה, יום אחר, אש לילה ואת זה הילדים אוהבים הכי הרבה.
אם רוצים לתכנן חופשה מחוץ לבית, צריך להתחיל לתכנן יום אחרי החג (את השנה הבאה) או חצי שנה לפני. בקיצור, להיערך מראש ויצירתיות.
אז המכנה המשותף לכל המכשולים שמזמנים לנו החגים הוא שמי שמשקיע זמן ומחשבה לא שוקע כספית ואז גם לא צריך לקחת אחרי החג הלוואות כדי לחפות על הבור.
אפשר לשקול בקלות את הזמן שמשקיעים במחשבה ויצירתיות בכסף והרי שהרווח הוא כפול, בילינו בכיף עם הילדים וחסכנו כסף. מי שמשקיע לא שוקע.