גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

איך לראות בשינוי הזדמנות

שינוי הוא אחד התהליכים שמהם אנו הכי פוחדים.

ברוב המקרים בני אדם לא ששים לשינויים, לא קופצים לשינויים ולא שמחים לערוך שינויים בחייהם אפילו לא מזעריים, כמו תספורת, סגנון לבוש או כדומה.

לשאלה מדוע אנחנו בנויים כך תשובות רבות, החל מחינוך וכלה בהרגלים ובפחד עצום. אבל מה לעשות החיים שלנו הם דינאמיים ולעיתים שינויים הם אינם בגדר בחירה אלא הכרח של מציאות. לכן, ייטב לנו אם נדע כיצד להתמודד עם שינויים ואפילו להתיידד איתם.

אז איך מתיידדים עם שינוי? כמה שלבים.

השלב הראשון הוא לראות בשינוי הזדמנות. ככלל,כל דבר שאתם מסתכלים עליו כהזדמנות, כחוויה, כמשהו חיובי,יהיה לכם הרבה יותר קל לעבור אותו ואפילו להוציא ממנו דברים טובים.

קחו למשל מאומן שלי שפוטר מעבודתו. הוא התחיל תהליך אימון שבוע לאחר הפיטורין כשהוא מיואש, מותש ועצוב. כל השינוי הזה של מקום העבודה שלו, של החברים שהיו לו שם, התנאים הפיננסיים, ההרגלים, הביטחון, ערער את עולמו.

כששאלתי אותו מה יכול להיות טוב בפיטורין הללו הוא הסתכל עליי המום ותלה בי זוג עיניים עגולות וריקות. במשך חצי שעה הוא פשוט לא יכול היה לחשוב על דבר אחד חיובי. בסוף, ורק בגלל שהתעקשתי, הוא הסכים להודות שלולא הפיטורין לא היינו נפגשים. לאחר חצי שעה נוספת הצלחנו להגיע ביחד ולגעת בהזדמנות. הפיטורין היו הזדמנות לשאול את עצמו מה הוא רוצה לעשות כשיהיה גדול (למרות שהוא היה כבר בן 43 …), הזדמנות להיזכר בחלומות ילדות על מסעדה קטנה לאוכל חם וביתי, הזדמנות להסתכל עד כמה עבד קשה בעשור האחרון ושכח להשקיע בזוגיות שלו (שהייתה לא רחוקה מפיטורין בעצמה…), הזדמנות לעצור רגע ולזכות בפרספקטיבה מחודשת על חייו.

אתם יכולים כבר לנחש איך הסתיים האימון, כי אתם מכירים אותי ואתם יודעים שוותרן אני לא. גם כאן לא ויתרתי לו. היו לו אלף תירוצים וסיבות למה לא ללכת על חלום הילדות שלו ("כי כולנו חולמים שאנחנו ילדים"…),  למה לא להקשיב לעצמו ("כי יש אנשים הרבה יותר חכמים ממני"…),  למה כדאי לחזור למקצוע הישן שלו ("אני כבר יודע את העבודה"…).

העסק הקטן והמוצלח שלו כבר קיים ארבע שנים בהצלחה רבה.

ועכשיו המשימות שלכם:

  1. ציינו במחברת שלושה גורמים מרכזיים היוצרים את הפער בין המצב המצוי שלכם היום למצב הרצוי שבו תרצו להיות, בכל תחום.
  2. ציינו שלושה גורמים היכולים לעזור ביצירת השינוי.
  3. מי השותפים שלדעתכם יכולים לעזור לכם ביצירת השינוי (בני משפחה, בנק וכו') וכיצד?
  4. מה צריך לקרות על מנת שתבצעו את השינוי?