גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

איך שאנחנו

אז, זהו שלא…

לאחר שנים של עבודה עם אלפי בני אדם, מצאתי שאחד המשפטים המסוכנים ביותר להתפתחות אישית, צמיחה וכן לאיכות מערכות יחסינו השונות שלנו הוא המשפט "ככה אני!".

מה עומד מאחורי משפט נחרץ זה?

המשפט מבטא תפיסה על פיה אנו מורכבים מסדרה של הרגלים מקבעים ומוחלטים שמביאים לידי ביטוי סוג של הרכב גנטי אליו נולדנו, שאינו ניתן לשינוי.

המשמעות של קביעה נחרצת זו ביחס לעצמנו הוא ששינוי, השתנות, צמיחה או יצירה יכולים לבוא בחשבון אך ורק במסגרת מצומצמת המסתדרת עם הרכבים סגורים וקבועים מראש.

האמת, שונה לחלוטין. ההיסטוריה האנושית ואני בטוח שגם ההיסטוריה האישית של כל אחד מאיתנו, מצביעה על היכולת הבלתי נגמרת של כל אחד מאיתנו לשנות ולהשתנות מהקצה אל הקצה, גם באזורים בהם אנו משוכנעים ש"ככה אנחנו", הכול על פי הצרכים, הרצונות ומעל לכל אלו, על פי צו ההישרדות.

אתן לכם דוגמא. מאומן שלי אמר לי פעם "אין מה לעשות, ככה אני. מרגע שאני זוכר את עצמי, אני מהיר חימה ונוטה להתפרצויות. זה כבר לא ניתן לשינוי". בתגובה להצהרה שכזו, שאלתי מיד את אותו אדם – "ונניח וחיי ביתך תלויים ברגע נתון ביכולתך לשנות את איך שאתה, בלהחליף את יצרך החם בסבלנות, הכלה ורגיעה, האם תסכים לשנות את איך שאתה מגיב?". "התשובה לשאלה זו ברורה מאליה", עונה לי האדם, "כמובן, אבל נתת פה מקרה קיצוני…".

מאומנת אחרת שלי אמרה לי : "אין מה לעשות, ככה אני, אני לא יכולה לבטוח באף אדם עד שהוא לא מוכיח את עצמו לפחות שנתיים-שלוש". מיד שאלתי אותה : "נניח ועכשיו אני אומר לך שאם לא תשני את איך שאת, לעולם לא תהיה לך זוגיות או משפחה, תסכימי לשנות את איך שאת?". התשובה באה מיד : "כן, טוב ברור, אז המחיר גבוה מדי".

אנחנו למדים משני הסיפורים שכל דבר נתון לשינוי ואנו מוכנים לבחון את איך שאנחנו במידה והמחירים שנשלם על הקיבעון גבוהים מספיק. מה הבעיה בגישה הזו? הבעיה היא שאם אנחנו מוכנים לוותר על "ככה אני" רק כשהמחיר הוא כבר גבוה, הרי שאנו דנים את עצמנו לחיים של כאב וללמידה מתוך עצב, במקום לחיים של צמיחה וחיים מתוך שפע.

אם מוכן אדם נוכח איום לבחון את "איך שהוא", הרי שהמסוגלות כבר קיימת בו.

מה שנותר הוא להסכים ולבחון את אמונותינו מחדש מתוך בחירה ולא מתוך כאב.

אז מה עושים היום?

  1. בחנו את עצמכם. באילו תחומים ובאילו הקשרים אתם נוטים להשתמש במונח "ככה אני". אם לדוגמא הוא מופיע בתוך מערכת היחסים הזוגית שלכם, בדקו באיזה הקשר ובחרו לעצמכם מהו זה שמונע מכם לדאוג לאיכות חייכם יותר מאשר לגודל האגו.
  2. נהלו רשימה של כל ההקשרים כאמור ובחרו דרך פעולה שעיקרה צמיחה מתוך בחירה והשתנות למען איכות.