גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

אימון אישי – אהוב? לא בכל מחיר!

אימון אישי בתות תקשורת ותוצאות

אהוב ? לא בכל מחיר!
אחד השיעורים שלמדתי בשנים האחרונות בתור מאמן אישי הוא שיעור בפרופורציות. לעולם לא אשכח את הבוקר שלאחר שידור הפרק הראשון בעונה הראשונה של "משפחה חורגת", כאשר פתחתי את העיתון וגיליתי מרוחה על גבי עמוד שלם, ביקורת טלוויזיה קשוחה ובמילים עדינות, מאד לא אוהדת. קראתי פעמיים-שלוש בתדהמה את הכתוב וראיתי כיצד מנותחות מחשבותיי ופעולותיי ללא שום קשר אמיתי למציאות ותוך כדי הנחת הנחות לא רלוונטית בעליל. אני זוכר עד כמה התאכזבתי וכאבתי, בייחוד כאשר מאוחר יותר באותו יום הצטרפו למבקרים באתר האינטרנט של אותו עיתון עשרות טוקבקיסטים חסרי פרגון, שנהנו להוסיף שמן למדורה. הייתי המום לחלוטין. הרי אני הייתי כל כך גאה בתוצר וידעתי עד כמה אהבה והשקעה השקעתי ביצירה המיוחדת הזו שנותנת אימון אישי בשידור חי.
נפגשתי עם חבר ושיתפתי אותו בשוק הנוראי, בזה שלא כולם מתעלפים ממני ומאוהבים במה שאני עושה… החבר קרא את הכתבה באתר האינטרנט, הסתכל עליי במבט מופתע והעיר את תשומת ליבי לכך שמתוך מאות תגובות של גולשים, אני בחרתי לראות דווקא את העשרות הבודדות שאהבו פחות ולא את המאות שאהבו ופרגנו יותר. היה זה עבורי תחילתו של מסע מעניין ומחכים שבו הבנתי שזה בסדר לגמרי שלא כולם יאהבו אותי תמיד ולא תמיד אהיה במרכז הקונצנזוס ואין זה אומר דבר עליי, על כוונותיי, או על איכות פעולותיי. זה רק אומר שביצירה, כמו ביצירה, חלק יאהבו יותר וחלק יאהבו פחות וזה היה האימון האישי שלי.
במהלך השנים מאז ועד היום, הבנתי עוד יותר שככל שמעשינו משמעותיים יותר ונוגעים ביותר בני אדם, כך באופן טבעי נזכה ליותר אהבה וגם ליותר קנאה, חוסר פרגון וחוסר הסכמה. ראיתי איך סנטור אובאמה הופך מאיש נאה בגיל העמידה, חביב ובלתי מזיק ו"מועמד אוסאמה", מועמד מסוכן וחבר בכת מוסלמית קיצונית ומסתורית לאחר שהציג את מועמדותו לנשיאות ארה"ב. ויש עוד דוגמאות רבות.
על מנת להתקדם קדימה ולחוות הנאה אמיתית מפעולותינו, עלינו לייצר מנגנון פנימי שמאיר את דרכינו ולא להיות מונעים מאהבה בכל מחיר, כי צורך באהבה שכזו הוא צורך ממית ומדכא. דוגמאות מתוך חיינו לא חסרות. כולנו מכירים את ה"nice guy" שמוכן לשלם כל מחיר אנושי על מנת לזכות באהדת כל סובביו. כמו כן, פעמים רבות בסביבת עבודה אנו מוצאים את אלו שלעולם לא מעיזים לנקוט ביוזמות על מנת לא לאבד את אהדת הכלל… זו אחת מנקודות המיקוד של האימון האישי.
הצורך לזכות באהדת הסביבה נובע בראש ובראשונה מן הצורך "להיות מספיק טוב" בעיני עצמנו. הצורך להשתייך, להיות חלק מהחברה' ואפילו קצת "להיות מקובל" הוא צורך שאנו גוררים איתנו החל מגיל צעיר, כאשר ה"שיווק החברתי" בכיתה ובבית הספר נדרש לנו על מנת להגדיר את עצמנו מול החברה והסביבה. הצורך הזה הוא כל כך חזק עד כי הכרתי בחיי מאות מאומנים אשר יעדיפו להישאר שנים במקומות עבודה משעממים ובלתי מספקים עבורם ורק לא להיחשף לביקורת על החלטותיהם מצד חבריהם ובני משפחתם. זה בסדר לקבל פידבק וגם לפעמים חשוב אפילו לבקש משוה מהסביבה. ועדיין, צריך לזכור שרק אנו יודעים מה באמת נכון לנו וכמה באמת הוער בקרבנו ולשם עלינו לנתב. זה חשוב להיות נאהבים, אבל לא בכל מחיר.

ועכשיו משימות להיום של האימון האישי שלכם:

  1. הכינו רשימה של כל אותם בדברים מהם אתם נמנעים וכל הפעולות אותן גנזתם על מנת להימנע מביקורת.
  2. בכל אחד מהמקרים האלו, זהו מהו החשש שעמד בבסיס הדברים. מי הם אותם האנשים שחששתם לאכזב או להיתפס על ידם כלא מספיק טובים?
  3. בחרו אחד או שניים מאנשים אלו ושתפו אותם בהרגשתכם.
  4. התחייבו לפעולה אחת יוצאת מגדר הרגיל בה אתם מוכנים להסתכן בחוסר שביעות רצון מסביבתכם אבל העשייה תעצים אתכם ותעשיר את חייכם.

רוצים לקבל עוד טיפים ומאמרים מתות? הרשמו למגזין שלנו.