גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

אימון אישי, אימון עסקי-אחריות

אימון אישי, אימון עסקי של תות תקשורת ותוצאות

אחריות

הרבה פעמים תשמעו אנשים אומרים: "הוא אחראי למה שקרה!" (קול מאשים עם הצבעה), כמאמן אישי אני רואה בזה בעיה.
למה בעצם הם מתכוונים? – "הוא אשם במה שקרה!".פעמים רבות אני נתקל באנשים שכשמשהו משתבש במקום העבודה שלהם מתחילים בהאשמות של העמיתים או המנהלים שלהם ?
אשמה ואחריות יושבים בדיוק 180 מעלות אחד מהשני. פעמים רבות אנחנו מבלבלים בין שני המושגים,  אשר ביניהם עומד הבדל משמעותי, במסגרת האימון האישי וגם העסקי אנו עוסקים בזאת לעומק:
האשמה תמיד מכוונת לזמן עבר ולביקורת : "הוא אשם במה שקרה". אחריות תמיד מתייחסת לזמן בעתיד – "מה אנחנו יכולים לעשות על מנת  לשפר להבא?", "בוא נלמד ממה שקרה כדי שלא נחזור על זה בעתיד."

אחריות מכוונת לפתרונות, לתמיכה ולתיקון –  "מה עלינו לעשות כדי לתקן?", "בוא ונלמד ממה שקרה ונחשוב כיצד משפרים".

באימון אישי וגם באימון עסקי אנו רואים בהאשמה "יוצרת תקיעות", מיקוד בעבר, במה שכבר קרה –  מכיוון שלנאשם אין דרך לשנות את מה שכבר קרה. אחריות יוצרת צמיחה, מיקוד בעתיד במה שיקרה, יוצרת מרחב, תמיכה ושיפור.
נוכח האשמה, האחר חווה התגוננות וגם צורך להתקיף בחזרה וכך נוצר ניתוק וסכסוך.
נוכח אחריות, האחר הוא חלק מהפתרון ולכן הוא חווה שותפות.
כאשר אדם מאשים הוא מבטא פחד, הוא מפחד להיות מואשם ולכן מאשים את האחר. זו צורה של מגננה. כאשר האדם פועל באחריות הוא מבטא ביטחון בעצמו. הוא לא חווה עצמו מותקף ולכן גם לא צריך להתגונן.
שיחה על אשמים ואשמה היא שיחה מבוזבזת. האשמות והלקאות עצמיות גורמות לעייפות, בזבוז ותחושת כשלון. ביציאה לתהליך מצויינות, השיחה הרלוונטית היחידה היא – "אז מה עושים עכשיו". אדם אחראי הוא אדם היוצר פתרונות, מכוון לעתיד, ושואל עצמו כיצד הוא יכול לשנות המצב.

האימון האישי שלכם, כדי לפעול באחריות:

1. תארו סיטואציה שלילית בה אתם נמצאים היום.
2. את מי אתם מאשימים במצב?
3. האם לדעתכם המצב או האדם האחר ישתנה מעצמו ? במי תלוי השינוי?
4. מצאו 3 פעולות שאתם הולכים לבצע ב-72 שעות הקרובות על מנת לצאת מהמצב .
זכרו! אחריות באה לידי ביטוי במעשים!
 
היתה לי מאומנת שהרגישה שבן זוגה חושב רק על עצמו, ולא מתייחס או מעריך אותה ואת הילדים. כשהגיעה אלי היא האשימה את כל העולם במצב שלה – את ההורים שלה שדחפו אותה להתחתן, את בן זוגה שתוקע את ההתפתחות שלה ורק חושב על הקריירה שלו. היא רק כעסה, חיכתה שמשהו ישתנה ובכתה. עד שסופסוף הבינה שאם לא תעשה משהו למען עצמה, לא ישתנה המצב. לאחר התלבטויות, מחשבות אינספור והתייעצויות, הגיעה למסקנה בלתי נמנעת ויצאה לדרך חדשה.
מחר נעסוק בדאגות שלנו – במה ניתן לשלוט ובמה לא.

רוצים לקבל עוד טיפים ומאמרים מתות? הרשמו למגזין שלנו.