גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

בחיים הכול יחסי

לא פעם אנחנו נקלעים בחיים למצבים של רחמים עצמיים, תסכול, נראה לנו שזה קורה רק לנו. מי לא מכיר את זה? מתוך העיניים שלנו נראה לנו לפעמים שהכול נגדנו וזה רק אנחנו מכול העולם שמתמודדים עם קשיים והדשא של האחרים ירוק יותר. אז פתאום קורה משהו שמשנה את ההסתכלות הזאת, גורם לנו פתאום להסתכל על עצמנו מבחוץ. לדבר הזה קוראים "פרופורציות".

מה זה אומר? יש לנו בעצם את היכולת להסתכל על כל מצב או סיטואציה מתוך יחסיות. לדוגמא, היה לי מאומן שפוטר מעבודתו, היה לו תפקיד בכיר כסמנכ"ל בחברה גדולה. הפיטורין היו עבורו חוויה מאד, מאד קשה. הוא חווה הלם, עלבון ואכזבה. הוא פגש אותי במצב שהוא ממש לא ראה מוצא, לא ראה איך הוא אי פעם יכול לחזור ולהרגיש משמעותי ומאושר. הדבר הראשון שעבדנו עליו היה להכניס את אותה יחסיות: להיכנס לפרופורציות. איך עשינו את זה? שלחתי אותו לבית אבות, שם נמצאים אנשים זקנים ומנוסים שחלקם נמצאים במצב פיסי ומנטאלי קשה. הדבר הראשון שהוא הבין אחרי הביקור זה שיש מצבים קשים מזה שלו ושאנשים גם מתמודדים איתם.

לאט, לאט הוא התחיל ללמוד לקחת אחריות על המצב ולצאת מאותו מצב מיואש ומאשים לעבר פתרונות. היום, שנה וחצי אחרי, הוא מסתכל על אותה תקופה, מחייך ואומר שהפיטורין היו המטרה הגדלה ביותר שקיבל כי הוא עוסק במה שהוא אוהב.

אז אתם יכולים כבר להבין שהכול יחסי בחיים, חכמים ממני אמרו זאת. המשימה שלנו היא לחשוב איך היחסיות הזו יכולה לשרת אותנו בחיים. איך זו בעצם בחירה להסתכל על המצב בו אנו נמצאים מנקודת מבט אחרת.

אז מה עושים?

  1. כמה דקות אחרי שנתתם לעצמכם לשקוע ברחמים עצמיים, קומו, קחו את עצמכם למקום הכי קרוב שאתם יכולים לשאוב ממנו פרופורציות. גם שיחה טובה עם מישהו שעבר משהו דומה יכולה לעזור.
  2. אחרי ששטפתם פנים, שבו ובנו לכם תכנית פעולה שבה כל הדברים שצריכים לקרות כדי לצאת מהמצב והדרך שבה אתם הולכים לגרום להם לקרות.
  3. התחילו לעבוד לפי התכנית.
  4. כל פעם שאתם נתקלים במשבר, קושי, או עימות, לכו לשאוב פרופורציות. נשמו עמוק, הודו על מה שניתן לכם וחיזרו לתכנית הפעולה.