גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

הורים, הגיע הזמן לקחת אחריות

מגיל צעיר חשוב לתת לילדים את האפשרות לקחת אחריות על חייהם ובכך בעצם לקחת אחריות בעצמנו. גם אם כאשר יגיעו לבגרות הם יכעסו וישמרו לכם טינה – לפחות הם ידעו שעשיתם ככל שביכולתכם למענם
"להיות אדם פירושו לקבל אחריות". (אנטואן דה סנט אכזיפרי). נשמע פשוט לא? ברור מאליו אפילו. אין לנו בעיה לקחת על עצמנו אחריות. להיות הורה פירושו לקבל על עצמך אחריות אינסופית לרווחתו, בריאותו מזונו ואושרו של הילד שלך.
לפני כמה חודשים ישב מולי מאומן צעיר. בן פחות משלושים. לבוש יפה, עם קסם אישי וכריזמה עד אינסוף ועם אמא שמוכנה להקריב את נפשה למענו. הצעיר המוכשר הזה הגיע אליי אחרי סיבוב לא פשוט שכלל סמים, חובות של מאות אלפי שקלים, הימורים כבדים.
נפגשנו במצב בו הוא משוקם ומנסה להחזיק את הקיים. הוא טען שהכול בסדר. אמא שלו יצאה מדעתה. לא ידעה לאן הוא הולך, למה הוא לא מספר? והיא הקריבה הכול למענו – לקחה משכנתא של כמעט מיליון שקל לשלם את חובותיו ורק שלא יעביר אותה שוב את הגיהנום הזה, היא אמרה כי לא תעמוד בכך.
והילד/גבר הזה יושב למולי ,הוא יודע שלא היה נחלץ מהחובות ללא עזרתה. הוא יודע שהוא חייב לה את חייו והוא יודע שהיא לא קנתה לעצמה בגד חדש שנה אבל דואגת שילך לאימון.
"זה הכל בגללך". הוא הטיח בה. "אם לא היית מפנקת אותי כל כך לא הייתי מעז". עינייה דמעו. היא באמת עשתה את כל מה שיכלה וחשבה שנכון כדי להציל את הילד שלה . "אם לא היית משלמת לי את המאה אלף הראשונים לא הייתי חייב אחר כך עוד שש מאות אלף".
ואני חשבתי על כך יותר מאוחר, אין נכון ולא נכון אך בעיניי הוא כל כך צודק וכל כך טועה.
הוא צדק כי מגיל צעיר אפשר וכדאי, בעיניי, ללמד ילד סיבה ותוצאה. לתת לו לקחת אחריות על מעשיו כדי שיילמד להיות כך בבגרותו.
והוא טעה כי עצם האמירה הזו מעידה על כך שהוא בעצם עדיין אותו ילד. כמה הורים יש מסביבכם שמאשימים את הוריהם במצבם הכלכלי? בזוגיות הרעועה? בצורת הביטוי שלהם?.
הגדיל בעיניי לעשות מאומן אחר, שטען שהוא לא יכול לשמור על זוגיות לאורך זמן, מכיוון שההורים שלו הציגו מודל מושלם מידי.
אפשר. אפשר להאשים את הורינו על מה שנתנו, או לא, עשו, או לא, לימדו או החסירו. אפשר גם בהיותנו הורים שרוצים ללמד זאת את ילדינו, קודם כל לעשות זאת בעצמנו. לקבל אחריות.
לקחת אחריות על איך שאנחנו מתנהלים, נראים, מתכלכלים. יהיו הגורמים למצבנו אשר יהיו, אנחנו אנשים מבוגרים, עם יכולת בחירה ודווקא בהיותנו הורים מותר להסתכל אחורה בחמלה על הורינו ולומר לעצמנו – הם עשו ככל יכולתם מפה זה אני, חיי באחריותי.
סביר להניח שההורים שלכם באמת עשו. שהאבא שהיה קשוח איתך ולא אמר מילה טובה חשב שזו הדרך הטובה ביותר לגדל ילדים. שהאמא שקנתה לך את כל מה שבקשת חשבה שהיא עושה אותך מאושרת. ברור לי שגם הילדים שלי יטענו כנגדי טענות שונות בעתיד. אין בעיה. אני לוקחת אחריות.
אני מנסה ללמד אותם בקטנות: אם לא תתעורר כשאני מעירה אותך תאחר, אם תבחר לא לעשות שיעורים לא תדע, אם נקנה לך את כל מה שאתה רוצה לא יישאר כסף לקנות אוכל. ואני מנסה להגדיר להם תחומי אחריות – אחד על השני, משימות בבית, לתת להם לבחור. לעיתים קשה לי עד דמעות ואני רוצה לחסוך מהם חוסר נעימות או תסכול ואני רוצה לייצר להם עולם מושלם. אבל אז אני לוקחת נשימה ויודעת שזה בדיוק התפקיד שלי בחיים שלהם, לתת להם לחוות את העולם, להבין שיש להם יכולת ויש להם בחירה, שאני סומכת עליהם שיהיו אחראיים מספיק, ללות אותם באהבה בכל שלב ולדעת שאני עושה ככל יכולתי.
מאת: ליאת ציוני מורד
מאמנת להישגיות אישית ועסקית בחברת תות
[email protected]