גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

הזדמנות חדשה?

"סוף הוא תמיד התחלה של משהו אחר, טוב יותר, רע יותר, לא יודע מה יותר, סוף הוא תמיד התחלה של משהו אחר". כך אומרות מילות השיר, אבל האם זה באמת כך? ואם זה באמת כך וכל סוף מביא איתו התחלה חדשה, מדוע כל כך קשה לנו לזכור את זה כשאנו מגיעים אל הסוף? באופן לוגי, אכן כל סוף שאנו חווים בחיינו בא לבשר על התחלה של תקופה חדשה אשר נמצאת ממש בפתח. עדיין, לרוב, אותה מחשבה מנחמת על התחלה חדשה לא מצליחה לגרום לנו לנחמה כלשהי בכל כך הרבה סיטואציות בהן אנו חווים סוף.

כשאנו חווים סוף של תקופה מסוימת בחיינו וזו יכולה להיות סיום של עבודתנו במקום מסוים, סוף יכול להיות גם סיום של קשר, חברי או רומנטי וסוף יכול להתייחס אפילו למעברים משמעותיים אשר אנו עושים בחיינו כמו מעבר מסוים מעיר לעיר או אפילו ממדינה למדינה. לכל אלו אנו מתייחסים כאל סוגים של סוף ועדיין בתפיסתנו, רוב הפעמים שאנו "נתקלים" בסוף שכזה, אפילו אם אנחנו היינו היוזמים המוחלטים של סיום מסוים (כמו החלטה שלנו לעבור למדינה אחרת, או אפילו לעזוב מקום עבודה), עדיין רובנו נתפסים לדכדוך קל ואפילו לעצב כאשר מסתמן בחיינו סוף.

התפיסה שלנו את הסוף בחיינו דומה לעיתים לתפיסה שלנו את המוות. כלומר, לא מעט אנשים תופסים את הסוף כדבר מוחלט וככזה שאין ממנו דרך חזרה. אגב, נקודה מעניינת להסתכל היא שלא תמיד זה כך. לעיתים הסוף הוא כל כך זמני ולא נוראי כמו שאנו תופסים אותו. יותר מכך, לעיתים סוף של דבר מסוים, גם אם הוא נראה כסוף עצוב, כואב ומכביד, מתגלה בדיעבד כמזל גדול וברכה גדולה. כולכם ודאי מכירים סיפורים על פרידות בין בני זוג שאחד הצדדים תפס את אותה פרידה כטרגדיה נוראית ואת אותו סוף של מערכת היחסים כסוף העולם. לעיתים הדבר המעניין להסתכל עליו הוא שדווקא הצד שתפס את הסוף כדבר נורא בפרידה שכזו משתקם וממשיך הלאה בחייו ביתר קלות.

דרך איכותית להסתכל על סוף היא כעל הזדמנות חדשה לדברים חדשים. פרידה היא הזדמנות להכיר אנשים חדשים ולחוות חוויות חדשות, פיטורין יכולים להיות לעיתים דווקא הזדמנות להתקדמות בחיים המקצועיים, שינוי ושיפור ומעבר ממקום גיאוגרפי כזה לאחר,  טומן בחובו סוף מחד והמון הזדמנויות והרפתקאות חדשות מאידך. אם נשכיל כולנו להסתכל על סוף לא רק כעל התחלה אלא אפילו כעל הזדמנות נוכל להוריד את רמת הכאב והפחד אשר ישנם בחיינו.

אז מה עושים?

  1. הסתכלו על חייכם ומצאו שתי דוגמאות אשר בהן התמודדתם עם סוף בחייכם. מה הייתה תפיסתכם את אותו הסוף ומה היו תוצאות התמודדותכם?
  2. רשמו מה הייתם יכולים לעשות אחרת כדי שאיכות חייכם תיפגע פחות ורשמו מה גיליתם בדיעבד.
  3. בהתמודדות הבאה שלכם עם סוף בחייכם, רשמו איך תרצו להתמודד עם המצב ומה עליכם לעשות כדי שאותה סיטואציה תנוהל על ידכם באופן איכותי.