גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

החיים – הוראות היצרן

ייתכן והמשימה המורכבת ביותר עבור רוב בני האדם במהלך חייהם היא לחיות מעבר ל"הוראות היצרן" המנהלות את חייהם בכל תחום ותחום. הוראות היצרן הן אותן תיקיות המאוחסנות עמוק בנבכי המודע והתת-מודע שלנו. תיקיות אלון, בהן מוגדרות תפיסותינו המוקדמות לגבי כול נושא, תפיסות אשר בחלקן נטמנו בתודעתנו על ידי משפחתנו וסביבתנו עוד בהיותנו ילדים קטנים, חסרי יכולת סינון ועד התפיסות אותן רכשנו בעצמנו באמצעות נקודות מבטנו על כל דבר ועניין במהלך חיינו עד כה.
לדוגמא, לפני מספר שנים אימנתי בחור מקסים בשם יקיר שהיה אז כבן ארבעים, בחור מוצלח, עורך דין במקצועו, קצין בצבא ועלם חמודות אשר הגיע לאימון עקב רצונו ליצור זוגיות משמעותית, דבר שלמרות רצונו העז ויתרונותיו השונים, לא הצליח ליצור עדיין במהלך חייו. כבר בשיחה הראשונה בינינו, סיכמנו שלצד הבירור שנעשה יחד, באימון כמו באימון, הוא ייגש מיד גם לעשייה ויציע במהלך אותו שבוע, עד לפגישתנו הבאה, לארבע נשים לפחות אותן הוא מכיר או לא, לשתות איתו קפה או כוס יין ולבדוק האם קיימת כימיה בסיסית ביניהם. "ארבע נשים בשבוע?!", התפלא יקיר, "לא ראיתי בשנה האחרונה ארבע בחורות שמתאימות לטעם שלי, איך אני אפגוש 4 כאלו בשבוע?". מניסיוני, מיד הבנתי שיש לנו בעיה עמוקה של "הוראות יצרן". ביקשתי ממנו לתאר לי דמות מאפיינת של "אישה על פי טעמו" ומיד הבעיה צפה על פני השטח. "אה, זה פשוט", אמר יקיר, "היא צריכה להיות לפחות 1.75, חשוב שתהיה רזה, שיער חלק, בלונדיני, פחות חשוב לי כמה תארים יש לה, אבל חשוב שתהיה משכילה ורצוי שתהיה מבוססת מספיק, על מנת לא להיות תלויה בי".
רשימת מכולת זו היא "הוראות היצרן" של יקיר (יצרן על שום מה? על שום שאנחנו אלו שיוצרים את ההוראות) בכל הקשור לדמותה של בת זוגו הפוטנציאלית. כמובן שבמהלך תהליך האימון יצרנו יחד, יקיר ואני, דמות חדשה שעיקר תיאורה אינו בגובה או בצבע השיער, אלא במהות מערכת היחסים ואיכותה כפי שיקיר תופס אותה. כשביררנו יחד כיצד הגיע יקיר דווקא לקיבוע הדמות הזו בתודעתו, התברר ליקיר, להפתעתו אגב, שבגיל 20 היה מאוהב בחשאי באחות גדולה של חבר שלו שנראתה בדיוק כך, או אז, הוא צרב בתת המודע שלו הוראות יצרן שמנעו ממנו לראות, באמת, נשים שפגש ולבדוק האם הוא יכול לקבל בקשר עימן את מה שדרוש לו. במקום זאת, פסל כל בחורה ברגע שלא התאימה לרשימת הוראות היצרן.
חשוב להבין כי כך או אחרת, בכל אחד ואחת מאיתנו, יש הוראות יצרן מפורטות ביחס לכל נושא או עניין בעולם: איך נראה העובד הנכון, איך צריכים להתנהג ילדים, מי הוא הלקוח האיכותי, איך מתנהג חבר וכן הלאה. אין אדם שמנהל את חייו ללא הוראות יצרן שכאלו וזאת משום שמוחנו מפרש ומקטלג כל התנסות במהלך חיינו למגירות מתאימות ומגירות אלו הן שעוזרות לנו לתפוס ולהבין את העולם שסביבנו במהלך חיי היומיום. הווה אומר, שאין מטרת השיעור של היום לבטל או לוותר על הוראות היצרן, אלא להכיר בקיומן ולפיכך להשתמש בהן אך ללא שהן ישתמשו בנו…
על מנת להבין, נחזור לדוגמת האימון שלי עם יקיר, הרי שבתהליך לא ביקשתי ממנו למחוק את הוראות היצרן, אלא לזהות שכפי שהן נוצרו אצלו, או הוא יצר אותן, הוא יכול גם להרכיב הנחיות חדשות ובמקום להגדיר "חייבת להיות 1.75 לפחות", להגדיר, "היא חייבת להיות אסתטית ונאה למראה בעיניי". מן הסתם, הוראת יצרן המחייבת התאמת גובה מדויקת מצמצמת לאין ערוך את האפשרויות בניגוד להוראה כללית יותר ורחבה כמו "אסתטית ונאה למראה", שהיא הוראה המרחיבה את מספר האפשרויות. חשוב לזכור, הוראות היצרן צרובות בתודעתנו ומוטמעות בראשנו ולכן לא פשוט לשנות אותן ולפעול או לבחור מעבר להגדרותיהן. כך גם יקיר, חייב עצמו לפגוש ולצאת לפגישות עם נשים נמוכות יותר ורזות פחות, למרות שממבט ראשון לא חשב או לא הרגיש שהוא נמשך אליהן. הוא עשה זאת משום שהבין כי רגשותיו ויצריו מונחים על ידי השכל שפועל על פי פקודות "הוראות היצרן" ורק אם יסכים "למרוד" בתחושותיו האוטומטיות, יוכל לשנות את הוראות היצרן כך שישרתו אותו טוב יותר.
זאת אחת הסיבות שאני ממליץ למנהלים לא לגייס ולראיין עובדים אשר אמורים להיות כפיפים שלהם באופן אישי. מצאתי שהוראות היצרן שלהם ביחס ל"עובד הנכון" מונעות מהם פעמים רבות לזהות שהעומד מולם מתאים וראוי לגיוס, למרות שאינו נמצא בהתאמה להוראות היצרן שלהם שמנהלות אותם.
אז מה עושים?
בכל מקרה בו אתם נתקלים בתחום או נושא בו קיים פער בתוצאות שלכם בין הרצוי למצוי, נסו לזהות האם אחד החסמים המרכזיים הוא אכן רשימת הוראות יצרן שאינכם מודעים לקיומה.במידה וכן, בחנו את ניסיון חייכם הספציפי והרכיבו עבורכם את מרכיביה של ההוראה הספציפית.לאחר שביצעתם זאת, בחנו מה ברצונכם להוריד מההוראות ומה ברצונכם לשנות או להוסיף.התחייבו לפעולות עקביות ברוח הוראות היצרן החדשות.