גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

הצהרה בדרך להצלחה

מהו השלב הראשוני ההכרחי בכל תהליך? מהיכן מתחילים הדברים לקרות? מאיפה צומחים הדברים הגדולים ביותר? הכל מתחיל מצעד קטן, שהוא לאו דווקא צעד מסובך. זוהי פעולה קטנה אבל ענקית, זעירה אך משמעותית, פשוטה אך מחייבת ביותר. הפעולה הזו היא אחת  הקומות החשובות והבסיסיות ביותר בכל דרך שמתחיל אדם להגשמת מטרותיו. בלעדיה אין דבר, אין דרך, אין התחלה ובטח ובטח שאין תוצאה.

הפעולה הזו הכל כך קריטית נקראת הצהרה. לומר את ההצהרה שלך בקול רם, לזעוק אותה לאוויר העולם ואחריה ללכת ולעשות, לקיים אותה, לבנות, להקים, ליצור את ההצהרה שלך, זה אחד הדברים המופלאים, הממלאים והמספקים ביותר שיש. ההצהרה שלכם היא זו שמבטאת את הרצונות שלכם, השאיפות שלכם, החלומות שלכם. היא זו שמבטאת אתכם. היא הקול הפנימי שלכם היוצא החוצה.

הסתכלו רגע מסביבכם, האם אתם יכולים לזהות איזהו בנין מגורים, או משרדים, או קניון, בכלל לא משנה למה הוא משמש. חשבו רגע, מה היתה הפעולה הראשונה שהייתה צריכה לקרות כדי שיקום הבניין הזה? לפני אישורים, הנחת יסודות, חיזוק ותמיכה של הקירות והרצפה, הרבה לפני שלב התכנון והאדריכלות, שלא לדבר על עיצוב הפנים, לפני כל אלו הייתה צריכה לקרות פעולה פשוטה שנמצאת בבסיס כל בניין. למישהו היה צריך להיות רעיון, מחשבה, שצריך להיות כאן בניין. ואז הוא היה צריך לומר את זה למישהו אחר, הוא היה צריך להצהיר "כאן אני הולך להקים בניין", ואז  להתחיל ו"לגלגל" את הרעיון. אם הרעיון היה נשאר במוחו של איש אחד מן הסתם לא היה קורה הרבה… .

אותו הדבר בזוגיות. רבים האנשים שמתייעצים איתי על זוגיות, הם רווקים, הם בודדים, לעיתים הם מיואשים, השאלה הראשונה שאני שואל היא האם הם הצהירו על כך. "מה?" זו בדרך כלל התשובה האוטומטית של אנשים "האם עשיתי מה?". בחלק לא קטן של המקרים אני מגלה שאנשים בסביבתם בכלל לא יודעים שהם מחפשים זוגיות, כך שהמעגל הקרוב ביותר אליהם וזה שמכיר אותם הכי טוב וזה שמן הסתם רוצה שיהיה להם הכי טוב, כלל לא מכוון להכיר להם בני זו פוטנציאלים, איזה פספוס. כמובן שהצהרה בלבד לא מספיקה. אני לא מאלה שיגידו לכם, רק תגידו, רק תזרקו את המשאלות שלכם לחחל החדר וזה יקרה… הלוואי וכך הדברים היו עובדים.

עם זאת, הצהרה היא השלב הראשון שאחריה ניתן להוסיף התכוונות להצהרה שלי, כלומר אני לא סתם אומר את מה שאני חפץ בו אלא ממש מתכוון לכך, התכוונות היא המחויבות שלי להצהרה שלי, למילה שלי.

ולאחר מכן אחרי שהצהרתי ויצרתי מחוייבות להצהרה שלי נותר רק ללכת ולעשות. שזה כמובן השלב שרוב בני האדם נתקעים בו. ולמה? כי לעשות זה הכי קשה. זה מעמת, זה לא פשוט, צריך לצאת מאזור הנוחות, אי אפשר להיות עצלן או ותרן, זה גם הכי מפחיד, הכישלון אורב בפתח, מה יקרה אם זה לא יצליח?, צריך לוותר על הרגלים ישנים, להלחם, להאבק, לנסות שוב ושוב… למי יש כוח לכל זה…

העשייה היא הפעולה הקשה ביותר לבני האדם אך גם המתגמלת ביותר. עשייה היא תזוזה, התפתחות, צמיחה, סקרנות, אנרגיה חיובית, הנעה, למידה וסיפוק. ההצהרות שלנו ללא התכוונות ועשייה לצידן אינן שוות מאום. כלום. שום דבר. הן פשוט מתמוססות לאוויר העולם ללא זכר. ההצהרות שלנו ללא עשייה ובנייה הן סתם עוד אוסף של אותיות שהרכבנו למילה או למשפט, אין להן שום כוח ביקום הפיזי, בעולם התוצאות. שלמות אישית אמיתית נוצרת כשההצהרה שלי הופכת הלכה למעשה למשהו פיזי, אפילו קטן.

נחזור לדוגמת הבניין, וקחו את הדוגמא הזו לכל תחום בחייכם האישים, חשבתם פעם כמה סיפוק וגאווה חש האדם שהצהיר ש"כאן צריך להיות בנין" כשהסרט האדום של חנוכת אותו בניין נגזר ברוב כבוד? סיפוק אדיר. ובהקשר של זוגיות? הרגשת הסיפוק של אדם רווק שהצהיר בפני מכריו כי הוא מעוניין ליצור זוגיות וגם התכוון לכך התכוונות נחושה, ולאחר מכן הפגין את המחוייבות שלו במהלך כל דייט, גם כשהוא היה הדייט הנורא בעולם, לא ויתר, המשיך בדרך, גם כשזה היה לא נוח ולא נעים, ובסופו של דבר מצא את המכסה שלו, כמה סיפוק הוא חווה? כמה גאווה על שעמד במילה שלו, בהצהרה שלו.

האם כאשר אנו הופכים את הצהרותינו למעשים, התוצאות יהיו בדיוק כפי שחלמנו? לא בטוח. מה שכן בטוח זה שאם לא צירפנו עשייה למשוואה, אין סיכוי שמשהו מהרצונות שלנו יתגשם. עצם זה שעשינו, העזנו, ניסינו, פתחנו צוהר להגשמת רצונותינו.

בואו נתאמן על הצהרה, התכוונות ועשיה :

  1. בחרו דבר אחד שהייתם רוצים לעשות ואינכם מצליחים לעמוד בהתחייבות שלכם אליו.
  2. הצהירו במלוא הכוונה, בקול רם מול המראה, מול חברים, מול עצמכם,  מה אתם הולכים לעשות מעכשיו. מרגע ההצהרה צאו לדרך והתאמנו בלעשות.
  3. עמדתם בהצהרה שלכם?  פרגנו והוקירו את עצמכם–זה לא מובן מאליו! במידה ולא עמדתם בהצהרה ובהתחייבות, אל תלקו את עצמכם, חמלה היא דבר חשוב. הצהירו על התיקון וצאו לתיקון.