גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

זה רק מפחיד

הגורם המניע שמכוון אחוז גדול מסך כל הפעולות וההחלטות היומיות שלנו הוא הפחד. בכל יום אנו חווים עשרות סוגים של פחדים שונים החל מנגזרות פחד המוות (פחד ממחלה קשה, פחד מאובדן קרובים ואהובים וכדומה) וכלה בנגזרות הפחד מכישלון (פחד מדחייה, הפחד מלהיות לא מספיק טוב וכדומה). בכל פעם שננסה לנתח בכל אחד מתחומי חיינו את הפער במידה וקיים בין איפה שאנו רוצים להיות לבין איפה שאנו נמצאים, נוכל למצוא את כל הפחדים שמעכבים אותנו ומונעים מאיתנו להגשים את מטרותינו. חשוב להגיד, לא ניתן ליצור חיים חסרי פחד לחלוטין ואף יותר מכך, חששות ופחדים מחזיקים תפקיד חשוב בחיינו, החל מיצירת גבולות גזרה וחינוך ילדינו ועד מניע שמסייע בידינו לשמור על שלמות ובריאות גופינו. ועדיין, רוב בני האדם מנוהלים בחייהם על ידי הפחד, הרבה מעבר לתפקידים החיוביים שלו כאשר הפחד הופך להיות הגורם המכריע והסיבה המרכזית לפגיעה באיכות החיים.
כיצד אם כך ניתן לנסות ולעשות "שלום עם הפחד"? להשתמש בפחד כגורם מנווט הנשלט על ידינו ולא כגורם חוסם השולט בנו? הכלי הראשוני החשוב ביותר לשם כך הוא ההבחנה בין אותם פחדים שאין ביכולתנו להשפיע על תוצאותיהם לבין אותם פחדים אשר ביכולתנו לנהל ולהשפיע על מקומם בחיינו. לדוגמא, אין ביכולתי להבטיח כי אחיה עד גיל 100. רבים הגורמים המשפיעים על חיינו ואיכותם. ועדיין, ברור לכולנו כי ביכולתנו ליצור שליטה על גורמים מסוימים שישפיעו בסופו של דבר על בריאותינו ותוחלת חיינו. אדם שקיים בו פחד עז לחלות במחלה קשה, ועדיין מעשן סיגריות על בסיס קבוע, לא רק שאינו משתלט על גורם מכריע ביצירת הפחד אלא אף מוסיף גורם נוסף שמעלה את החשש והפחד מאיבוד הבריאות. דוגמא נוספת – אדם המועסק בחברה או ארגון כלכלי ופוחד לאבד את עבודתו ולהיות מובטל, ברוב המקרים, אינו יכול להבטיח שהחברה בה הוא מועסק תשגשג ותמשיך להתקיים, אבל בהחלט יכול להקטין את רמת הפחד במידה וילמד להתפתח ולהתקדם בענף שלו ובענפים אחרים ובנוסף, יקפיד להשקיע "ולהגדיל ראש" במקום עבודתו על מנת שייתפש או יצור את עצמו כעובד הכרחי.
אל אף כל הנאמר, עדיין חשוב לדעת, כי בסופו של דבר כל הפחדים שלנו מתנקזים למספר פחדים תקפים ומשמעותיים : פחד ממות, פחד מכישלון, פחד מנטישה ופחד מחוסר שליטה (חוסר אונים). אבחנה שכזו תאפשר לנו בכל מקרה בו מתעורר בנו פחד מסוים לזהות לאיזה פחד יסודי קשור הפחד הספציפי ועל ידי כך לזהות מה בידינו לעשות גם על מנת להקל על הפחד ולהשתחרר ממנו בצורה מיטבית.
הייתה לי מאומנת ששיתפה אותי שכל פעם שביתה הולכת לחוג או לחברים, היא חווה פחד עצום המגיע עד כדי תופעות פיזיות כמו סחרחורת ודופק מואץ. שיחה קצרה על הפחד ועל בסיסיו הבהירה לה כי מה שמפחיד אותה כל כך באירוע הזה הוא שאין לה שליטה על המתרחש ולכן היא חווה חסר אונים. חוסר אונים ששואב את כל כוחה ומהווה עבורה את הפחד הגדול מכולם. ברגע שאבחנו את הפחד שלה מחוסר שליטה זיהינו יחד מהם הדברים אותם היא יכולה לעשות על מנת ליצור עבור עצמה חוויה מסוימת של שליטה. כמו לדוגמא: לנהל שיחה עם ביתה, להסביר לה ולשתף אותה במקורות הפחד ולשאול את הבת מה היא מוכנה לעשות, אילו עדכונים שוטפים היא יכולה ליצור עבור אימה כדי להוריד את רמת חוויית חוסר השליטה שלה. כמו כן, לצייד את הבת בביפר. ובנוסף, לקבל כמה שיותר פרטים מראש על סביבת הפעילות של הבת. כל אלו, על מנת לחוות יותר ביטחון ושליטה סביב המתרחש. ההחלטות האלו וביצוען יצרו אצל האם חוויה מוגברת של שליטה במקרים שכאלה ולפיכך קטנה עוצמת הפחד והתסמינים הנובעים באופן משמעותי.
אז מה אתם עושים היום?
זהו פחדים חוזרים ונשנים אשר מופיעים בחייכם ומפו (סווגו) אותם על פי פחדים בסיסיים ומרכזיים (מוות, כישלון וכדומה).
לאחר הזיהוי, נסו לבדוק מה ביכולתכם לעשות בכל אחד מהם על מנת לצמצם ולשלוט ברמת הפחד.
והופיע פחד, הלכה למעשה בזמן אמת, נסו לשאול ולברר עם עצמכם או עם סביבתכם מהי "פעולת הזהב" – אותה פעולה הנמצאת בשליטתכם וביכולתכם המלאה להוציא לפועל באותו הרגע שעשייתה תקטין באופן המיטבי / מרבי את רמת הפחד הספציפי.