גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

חולם או חולמני

סוגיה מעניינת, רלוונטית ומבלבלת היא סוגיית החלום. וזאת מדוע? מצד אחד, כאשר אדם נוטה לשקוט בחלומות ופנטזיות ויוצר לו בעיני רוחו או עמוק בתוך מוחו בניינים של "אולי" ו"הלוואי ש", ברוב הפעמים הוא לא יצליח להפגיש את הפנטזיה עם המציאות היומיומית. אותם אלו שחולמים על "המכה הגדולה", לרוב מתרסקים מכיוון שלא יצרו בסיס פשוט רחב ואיכותי וכמו כל בניין שנבנה בצורה חפוזה וללא התייחסות מקצועית ליסודות, סיכוייו לשרוד נמוכים. יותר מכך, ניסיוני מלמד אותי שכאשר בני אדם מחפשים ושקועים על בסיס יומי באיתור הרעיון הגדול שיעשה אותם עשירים / יוציא אותם משעמום חייהם / יהפוך אותם למפורסמים וחשובים, הם לרוב אותם אנשים שמחכים ומקווים אבל לא באמת עושים – ולכן לא צומחים או פורצים דרך.
מצד שני, החלום והפנטזיה משמשים אותנו פעמים רבות על מנת ליצור השראה בחיינו. להציב יעדים ומטרות ראויות ובכך מכוונים וממקדים אותנו ליצור, להעז ולא לקפוא על שמרינו. זאת ועוד, היכולת לחיות את הפנטזיה, להאמין ולחלום – היא יכולתו של המנהיג. לא יוכל אדם להנהיג את סביבתו ללא האמונה, החלום וההתכוונות. די לנו אם נבחן את הוגה המדינה היהודית, בנימין זאב הרצל, שתבע בתודעתנו כולנו: "אם תרצו אין זו אגדה". דוגמא נוספת מאותו האיש קיבלנו במכתבו של הרצל לברון הירש בו הוא כותב "רק הפנטסטי מפעים את בני האדם. ומי שאינו יודע לרתום את הפנטסטי לצרכיו, אפשר שיהיה אדם מיושב בדעתו והגון, אבל את בני האדם הוא לא ינהיג ולא יוותר ממנו זכר."
לא תמצאו ספורטאי אחד ברמות הגבוהות שמצליח להשיג את מטרותיו ולזכות במדליה אולימפית, לדוגמא, ללא שראה את עצמו עשרות ואלפי פעמים עומד על דוכן המנצחים ומתרגש עד דמעות. אני בצעירותי הייתי שחיין מקצועי ואני זוכר עד היום כיצד עשרות פעמים בשבוע הייתי מדמיין את עצמי זוכה באליפות ישראל ומתרגש עד דמעות מהיצירה הדמיונית שבמוחי. זהו הדלק שמאפשר לספורטאי לקום כל בוקר, להתאמץ ולשלם את המחירים.
אם כך, כיצד נוכל להשתמש בחלום מבלי לשקוט בחלומות? המדד המרכזי והחשוב ביותר שעלינו לזכור הוא שללא פעולה פיזית פשוטה ומדידה המביאה לידי ביטוי את החלום או מקרבת אותו להגשמה במידה כלשהיא, הרי שהחלום אינו משרת אותנו ואנו עסוקים בפנטזיה בלבד ושוגים בחלומותינו. לדוגמא, נניח ובחור צעיר בעל מודעות חברתית ויצר הנהגה חולם להיות יום אחד ראש הממשלה, ללא ספק, זהו חלום רחוק. אך האם אילו חלומות באספמיה? ראשית, כל ראש ממשלה היה פעם בחור צעיר… ולכן זהו אולי חלום רחוק אך לא בלתי אפשרי. אך אם אותו בחור צעיר לא יעשה כל פעולה על מנת לקרב את החלום ולהפכו למציאות, הרי שזוהי פנטזיה ותו לא. אבל אם כתוצאה מהחלום, על מנת להפכו למציאות, יבחר לקבץ מספר חברים ולהוביל רעיון לשיפור איכות החיים בשכונת מגוריו, הרי שהחלום משרת אותו בחייו היום והעתיד תומך בהווה. מתוך כך, חשוב להבין, החלום הוא תמונת עתיד, אבל דברים מתרחשים בהווה. החלום הוא כלי כאשר הוא מבסס פעילות בהווה ולא נשאר רק חלום לעתיד רחוק.
אז מה עושים?
ראשית צרו לכם חלום. חלום מעשיר, מעצים ומעורר השראה הוא בסיס ליצירה יוצאת מגדר הרגיל בחיים.
זהו האם קיים איזשהו גורם פיזי שהופך את החלום מהכרח לבלתי ניתן להגשמה. אם כן, חשבו וצרו את החלום מחדש ללא גורמים שכאלו.
בחרו פעולה אחת פשוטה אך משמעותית שתביא לידי ביטוי את חלום העתיד שלכם אל מציאות ההווה שלכם.
צאו לדרך ובהצלחה.