גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

חופש

היום אני רוצה לדבר על הסיבה וההסתכלות שלי בהקשר של בני אדם וחופש.

אפשר להתדיין רבות על מה הוא חופש אמיתי לבני אדם, איך משיגים חופש כזה, איך משאירים סוג של חופש בתוך כמויות המחויבויות שיש לנו בחיים, אבל אני רוצה להסתכל איתכם כרגע על השאלה למה כל כך קשה לנו לעיתים לקחת חופש. חופש אמיתי שבו אנחנו לא חייבים שום דבר, לא נותנים דין וחשבון לאף אחד, חופש כזה שמאפשר לנו באמת ובתמים להתייחד רק עם עצמנו, עם ההוויה שלנו ולהיות באינטימיות מוחלטת עם מי שאנחנו.

מה קורה לכם כשאתם יוצאים לחופש. נניח ולקחתם כרגע שבוע חופש מכל העיסוקים שלכם, הילדים שלכם, ההורים שלכם, העובדים שלכם והמנהלים שלכם. שמתם לב פעם מהו הדבר הראשון שקורה לכם? חלקכם בוודאי נהיים ישר חולים, אגב, כמו חלק לא מבוטל מבני האדם שיוצאים לחופש. חלקכם לא מפסיק להחזיק לידו את הפלאפון או המחשב הנייד, ולא מצליח להתנתק באמת ולהתכנס לאיזשהו שקט. חלקכם, אם לא לקחתם מחשב או פלאפון, בטח מוצאים את חתיכת הנייר הקרובה ביותר אליכם ומקפידים למלא אותה בכל מיני משימות שרק לא תשכחו שתחזרו. וחלק מהאנשים שהוא יחסית חלק קטן, באמת מצליח להתנתק, להתכנס ולמלא מצברים.

מה שאני רוצה ללמד אתכם היום הוא איך לקחת את החופש הזה לתוך החיים, איך להטעין את עצמכם ולהתמלא מחדש בתוך היומיום. כי כולנו מכירים את ההרגשה שעד שאתה יוצא פעם בשנה לחופש, כשאתה חוזר אחרי יומיים, אתה כל כך עייף שאתה צריך לקחת עוד חופש כדי לנוח מהחופש. אז איך עושים את אותו דבר כאילו בלתי אפשרי שהוא למצוא את החופש שלי בתוך החיים?

הדבר הראשון שאני מציע לכם לעשות הוא לבחון ממה אתם נטענים. האם זה זמן איכות עם הילדים שלכם? או יכול להיות דווקא סרט טוב בקולנוע שמנתק אתכם רגע ונותן לכם להתעסק בחיים של בני אדם אחרים? או אולי סתם רביצה והתבוננות בחוף הים, או בבית קפה? יכול להיות שאתם נטענים משיחה אינטלקטואלית עמוקה ונוקבת, או מלימודי העשרה בנושא ספציפי? או אפילו מפשוט ללכת לישון 10 דקות?  אחרי שבדקתם ממה אתם נטענים, אני מזמין אתכם לערוך רשימה שבה בכל יום תקדישו רק מספר דקות ל"הטענה" של עצמכם. כמה דקות שבהן ממש תחוו שאתם ממלאים את עצמכם במשהו שגורם לכם לתחושה של חופש אמיתי, התייחדות עם עצמכם, שקט מוחלט ומה שאנחנו מכנים "ניקוי ראש". ניקוי הראש הזה הוא כל כך הכרחי כיון בסך הכול אם לא תקדישו כמה דקות ביום לניקוי אמיתי של ראשכם, תצליחו עם הזמן להכניס אליו פחות ופחות.

קחו לדוגמא כוס. הכוס שעומדת לפניכם כרגע כמעט מלאה עד לקצה. כרגע יש לכם קנקנן של מים ביד ואתם ממשיכים לשפוך מים מהקנקן אל הכוס. מה יקרה תוך כמה שניות? נכון. המים יעלו על גדותיה של הכוס ויישפכו. עכשיו תארו לעצמכם שזה המוח שלכם. זאת אומרת שהמצב האידיאלי הוא אם רוצים למנוע מהכוס להישפך, כל פעם לרוקן אותה קצת, ולמלא אותה במים חדשים וטריים. הכמה דקות האלו שתקדישו ביום על מנת ל"רוקן" קצת את הכוס שהיא אתם, יעזרו לכם בסופו של דבר לשמור על עצמכם הרבה פחות עייפים ולא להגיע לחופש שלכם קרועים, מרוטים ולפעמים גם חולים.