גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

חקירה אופטימיות והתלהבות – בדרך למנהיגות

שלוש תכונות עיקריות חשוב שיהיו לכל אדם הרוצה להיות מנהיג, מוביל ומשפיע.
אני קורא להן תכונות, אך ניתן לומר שהם סוג של בסיסים שמופיעים בכל סוגי המנהיגות, ארגונית, עסקית, הורית ואישית.
הבסיס הראשון הוא חקירה עצמית ורצון להתפתח דרך סוג כזה של חקירה. חקירה עצמית הן אותן שאלות שקשורות להתנהגות האנושית ככלל ולהתנהגות והבחירות שלי בפרט.
רוב המנהיגים, אם תשאלו אותם, קמו בבוקר עוד הרבה לפני שנהיו למנהיגים עם שאלות על ההתנהגות האנושית. כל מנהיג שהכרתי בחיי תיאר בפני את תחילת דרכו והיא בדרך כלל החלה בחקירה פנימית עמוקה. שאלות הקשורות בחקירה עצמית הן שאלות חשובות שאדם שואל את עצמו ואשר מובילות אותו לתהליך פנימי. חלקן של השאלות קשורות לייעוד שלי בתור אדם, לשליחות שלי, לרצון שלי להשפיע, לעבור דרך עם עצמי, לשנות ולהשתנות לצמוח וללמוד. כשאדם נמצא בחקירה עצמית הוא נמצא תחת סוג של זכוכית מגדלת על חייו, על בחירותיו, על התנהגותו כלפי הסביבה. חקירה עצמית היא הרצון התמידי להמשיך ולצמוח דרך הסביבה שלי, מה שמוביל אותי לבסיס השני.
הבסיס הנוסף הוא חקירה של האחר. או בעצם, ניתן לומר שזהו המשך של החקירה העצמית דרך האחר. רוב התהליכים של צמיחה והתפתחות אישית אינם יכולים להיעשות לבד. הם תמיד מתרחשים מול בני אדם נוספים. העבודה העצמית היא, בסופו של דבר, של אדם בודד אך לתהליך עצמו קשורים לרוב המון אנשים נוספים שמרכיבים את הסביבה של בן האדם. בהנחה שכל בני האדם הם מראות אחד של השני וישנם יחסי גומלין הדוקים בינינו, גם תהליך של אדם אחד מושפע בסופו של דבר מכל אחד ואחד מסביבתו, לעיתים אפילו מעוברי אורח שאינם קשורים אליו ישירות. חקירה של האחר, של מי שמרכיב את ההתנהגות האנושית הכללית היא חקירה חשובה בדרך לבניית מנהיגות.
הבסיס השלישי הוא התלהבות ואופטימיות. לאחר שסיימנו לחקור ונוצרו לנו גם אי אלו מסקנות, עתה הזמן להוביל ולהניע. הובלה ומנהיגות מתאפשרת דרך התלהבות ואופטימיות. התלהבות חשובה כי היא אחד הכוחות המניעים של היקום. והיא כוח חזק ביותר. אופטימיות היא אותה תכונה ששומרת על מנהיגים בדרכם. אופטימיות היא דבר חשוב בהנעת תהליכים ובהובלת בני אדם בכל תהליך, היא מעין הסתכלות עליונה חיובית, ללא תנאים על המצב. היא אותו כוח שמעניק לבני אדם אמונה פרופורציונאלית על הדרך שלהם גם בעיתות משבר.
שלושת הבסיסים הללו הם נרכשים. כלומר, ישנם חוגים שנהוג לחשוב בהם שהכול גנטי ועובר בתורשה, וכן יכול להיות שאם חייתם במשפחה שבה האופטימיות שכנה דרך קבע תקבלו השראה גדולה לחייכם גם בהמשך, אך בעקרון אלו בסיסים שניתן להתאמן עליהם.
המשימות שלכם נוגעות בעיקר לאופטימיות והתלהבות כי על שני הבסיסים הראשונים, במידה ואתם קוראים את דברי אלו אתם כבר עובדים….
במשך השבוע הקרוב נסו למצוא שלוש סיטואציות בהן אתם יכולים להתאמן על אופטימיות והתלהבות. אם זה בעבודה, בהובלת עובדים, או תהליכים ארגוניים, אם זה בהורות שלכם, מול ילדיכם, נסו למצוא סיטואציה שבה אתם מתרגלים את ההתלהבות והאופטימיות שלכם. לדוגמא, להלהיב את ילדכם להתקלח, או להלהיב את עובדיכם ביחס לפרויקט יחסית סיזיפי שמוטל עליהם לעשות.
לאחר ההתנסות כתבו דוח למידה על כל מה שהצלחתם לעשות בנושא, מה למדתם, מה אתם לוקחים להמשך הדרך, מהן נקודות התורפה שלכם, מתי אתם נוטים להיות פסימיים וכדומה…