גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

יזם ויוזמה

אילו אסוציאציות עולות לכם כשאתם שומעים את המילה יזם? לרוב בני האדם עולות בדרך כלל מילים כמו: יצירתיות, אומץ, העזה, עשייה וכדומה. בכל הסדנאות שאני מעביר על יזמות, בדרך כלל אלו המילים שעוברות. ועוברות הרבה מילים עד שאני שומע שצדיק אחד בחדר אומר – יוזמה. בדרך כלל עוברות ממש כמה דקות טובות עד שמישהו מזהה את היוזמה בתוך המילה יזם. למה לדעתכם הדבר קורה? הרבה פעמים זה קורה בגלל התחכום הרב של בני האדם. הרבה יותר קל לזהות יצירתיות והעזה עם המילה יזם, מאשר, לזהות יוזמה.
כששאלתי בפעם האחרונה שעשיתי את התרגיל הזה, ענה לי מישהו: "ברור, זה מובן מאליו". מה זאת אומרת מובן מאליו ? כשאומרים את המילה יזם, ברור, כביכול, שמדברים על יוזמה. עדיין בשטח לוקח לא מעט זמן עד שהמילה יזם מזוהית עם המילה יוזמה. הסיבה היא פשוטה. יוזמה קשורה לפעולות שצריך לעשות ובני אדם לרוב מעדיפים לשבת ולדבר או לחילופין, לשבת ולחשוב, או לשבת ולהתלונן, הכול, העיקר לא לעשות. לכן גם מעטים היזמים שבאמת מצליחים בפרויקט שהם עושים. יזם הוא אדם שיוזם. יוזם פעולה. יוזמה היא בעצם הפעולה הפשוטה ביותר והמובנת מאליה ביותר שאדם יכול לעשות כדי להשיג את מטרותיו.
אם ניקח לדוגמא אדם שהקים עסק, נניח שהפך לסוכן ביטוח. מהי היוזמה הפשוטה ביותר והמובנית מאליה שעליו לעשות בדרך להשגת מטרותיו? יש כמה. הראשונה היא לשבת ליד הטלפון ולקבוע פגישות. השנייה היא ללכת לאותן פגישות. השלישית היא לבקש הפניות מאנשים שאיתם הוא נפגש שיכירו לו עוד אנשים שהוא יכול להציע להם פוליסת ביטוח. רוב בני האדם נמנעים מלעשות את הפעולה הפשוטה והמובנית מאליה.
רוב בני האדם לא סתם זורקים לחלל החדר, אחרי שנשאלת השאלה "מה אומרת לכם המילה יזם?" את המילה יצירתיות. אנשים הרבה יותר אוהבים להתעסק ביצירתיות, פיתוח, במחשבות, מאשר לעשות את ה"עבודה השחורה", אותה פעולה פשוטה ומובנית מאליה. יזמים צריכים כל פעם פרויקט חדש, התלהבות חדשה, יצירה חדשה. לכן כל כך הרבה פעמים אני פוגש יזמים שבמשך שנה פיתחו יותר רעיונות מאשר אפשר לדמיין, אבל פירות לא קצרו כלל. אין מה לעשות. בשביל להיות יזם מצליח, אתה צריך ללמוד לשלב בין שני דברים חשובים: עבודה סיזיפית שכוללת לעשות את הפעולה הפשוטה והמובנית מאליה שוב ושוב, כמובן שיש מכלול פעולות כאלו בכל יוזמה. והדבר השני – למצוא מספיק דרכים לקבל השראה וכוח ולדבר עם מספיק אנשים ולספוג מהם התלהבות בקשר לאותה יוזמה ולאותן פעולות שעליך לעשות.
יזם הוא אדם שיש לו סבלנות ואורח רוח ומבין שלא ניתן ליצור יוזמה ללא פעולות פשוטות, עקביות ולעיתים משעממות ולא מלהיבות.
ולמשימות שלכם:
רשמו מהן סדרת הפעולות הפשוטות והמובנות מאליהן שנוגעות ליוזמה שלכם. (אגב,יוזמה יכולה להיות קשורה לעסק, מערכת יחסים, או כל דבר שאתם מזהים אותו כיוזמה).
קבעו לכם פעמיים בשבוע הפסקות של השראה בין הפעולות הפשוטות והמובנות מאליהן שאתם מבצעים להצלחת היוזמה שלכם. הקפידו להטעין את עצמכם כל פעם מחדש.