גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

לא תורה מסיני

במשך שנות עבודתי עם אנשים ובייחוד במשך שנות עבודתי איתי… זיהיתי כי אחד הכוחות האפלים העומדים לנו לרוע בדרך להגשמת מאוויינו במערכות יחסינו השונות הוא המושג "נחרצות".

בכל רגע במהלך חיינו, אנו יכולים להבחין בסביבתנו באנשים או בבני אדם בעלי דעה נחרצת ובלתי מתפשרת, תוך כדי שימוש במונח "עובדה!" בצורה בלתי פוסקת, גם כאשר מדובר על נושא א-מורפי לחלוטין ובמרחק בין דבריהם לבין עובדות הוא כמרחק בין הצפון לדרום.

לאחר שנים ארוכות, היום אני מבין יותר מאי פעם, עד כמה דעותיי ביחס לדברים הם רק דעותיי, הם לא תורה מסיני (גם לגביה יש דעות נחרצות "לכאן ולכאן"…), לא אמת מוחלטת ואפילו לא חכמה יוצאת מגדר הרגיל. זו רק דעתי.

כיצד יכולים, למשל, מחזיקי הדעות הפוליטיות השונות להית כה נחרצים ביחס לפיתרון ה"נכון" למצב במזרח התיכון אחרי כל כך הרבה ניסיונות של כל כך הרבה אנשים מצד זה ומצד אחר, מצד השלום ומצד המלחמה?!. כיצד יכולים בני אדם להיות כל כך צודקים ב"איך שנכון להתנהג בזוגיות", גם לאחר היותם חלק ממערכת יחסים כואבת או משעממת ואף גרוע יותר, ללא מערכת יחסים לאחר אינסוף ניסיונות כושלים.

מאיפה מגיעה הנחרצות הזו? בטח שלא מביטחון עצמי, ודאי שלא מיכולות הקשבה מופלאות וכנראה שמקורן אינו בניתוח העבודות לאשורן באמצעות מחקרים מקיפים.

דעה נחרצת שכזו, ברוב המקרים נובעת מהצורך "להיות מספיק טוב" (מספיק חכם, חזק, יפה, מוביל במערכת היחסים) ומביאה לידי ביטוי יהירות הנובעת מפחד ולא איכות הנובעת מעוצמה אישית.

אנו פוגשים במחיר העצום של נחרצות בכל תחומי חיינו.

לדוגמא, כמעט כל אדם שנפגוש בחיינו היה חלק ממערכת יחסים זוגית שבה אחד מבני הזוג לעולם לא הרשה לעצמו "להפסיד" בויכוח ולכן העדיף להפסיד את מערכת היחסים.

אני יכול לספר לכם שכמעט כל אדם שאימנתי בחיי פגש, ניהל או נוהל על ידי אדם שבכל דיון מקצועי היה כל כך בטוח בצדקתו עד שהעדיפו כל הסובבים אותו להימנע מכל דיון עימו.

אז מה עושים?

  1. יוצרים היכרות מעמיקה עם המושג "בנפשי". בכל מקרה בו אתם נגררים לויכוח, שאלו את עצמכם, "האם הנושא הזה נמצא בנפשי?", "האם משמעותו כה הרת גורל עבורי?". אם התשובה היא לא, עיברו להקשבה ונסו לזהות באיזה תנאי הדעה המושמעת לכם יכולה להיות נכונה.
  2. קחו לעצמכם משימה – בשבוע הקרוב, הימנעו מכל ויכוח. רשמו לעצמכם במחברתכם מה למדתם בתום השבוע.