גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

להמציא את עצמך מחדש

אחת המתנות הגדולות ביותר שיש לבני האדם היא היכולת להמציא את עצמנו מחדש, ועדין כל כך מעטים האנשים שמשתמשים בזכות הזאת בחייהם.

אתם יכולים לתאר לעצמכם שרוב תהליכי האימון מתחילים בנקודת משבר של האדם המתאמן בחייו. כן, רוב בני האדם מבקשים הדרכה, ליווי, אוזן קשבת ועצות חכמות בדרך כלל כשהם כבר מגיעים לנקודת משבר, לפי התהום ולעיתים גם כבר אחרי שנפלו לתוך התהום העמוקה. רוב רובנו מחכים עם בקשת העזרה עד כמה שרק ניתן, דבר שהוא לא מעט פעמים לא חכם במקרה הטוב וממש ממש הרסני במקרה הגרוע יותר.

נקודת משבר היא נקודה רכה, כואבת והזדמנות מופלאה להמציא עצמנו מחדש.

אותה נקודת משבר יכולה להיות קשורה לכל נושא שרק תבחרו, בין אם הלב שלה הוא קריירה, תשישות החומר ושחיקה, לבין אם לב ליבה היא מערכת יחסים דועכת, או שעמום עז. הנושא בכלל לא משנה אם אתם יודעים איך להפוך את אותו משבר לנקודת צמיחה ולהמצאה עצמית מחודשת.

רבים לא ערים כלל לאפשרות היצירתית הזו שנקראת להמציא את עצמך מחדש, ואלה שכבר ערים לאפשרות לא יודעים ממש איך לגשת לנושא, איך לעשות את זה בפועל.

יש מספר דברים שאפשר לעשות. בואו ניקח לדוגמא מקרה שאתם כבר עוסקים במקצוע שלכם חמש שנים ונניח לצורך הדוגמא שאתם עוסקים בתיווך.

מה יעשו רוב בני האדם כשהם חווים שחיקה, שעמום וחוסר תכלית בעיסוק שלהם?

נכון, רובם יעשו אחד מהשניים, או יעזבו את מקום העבודה ויחפשו משרד תיווך אחר, במחשבה שהם יחליפו אווירה וזה יעשה את העבודה. אגב לפעמים זה גם יצליח לתקופה. וחלקם יעזבו את התחום וילכו ללמוד משהו או לעסוק במשהו דומה, בתקווה שזה יעשה להם את השינוי המיוחל, וגם אצל אלו לתקופה, אפילו לעיתים לא קצרה, זה יעשה את השינוי המיידי הכול כך מיוחל, ישיב להם את רמות האנרגיה האבודות לעוד תקופה וכך הם ימשיכו הלאה ויתגלגלו בחייהם. זוהי גם דרך. אך מה יכולה להיות הדילמה עם הדרך הזו?

למשל, אם כל תקופה מסוימת אדם עושה שינוי יכול להיות שהוא לעולם לא ממש קוטף את הפירות שכל כך עמל על גידולם? בדוגמא שלנו יכול להיות שהוא לעולם לא יהיה ממש מומחה נחשב במקצוע התיווך ושפחות או יותר הוא יישאר תמיד סביב אותה התמקצעות.

לעניות דעתי האתגר הגדול ביותר שלנו הוא לדעת לקחת את עצמנו צעד אחד קדימה.

כן, ניתן להחליף מקצועות, זה גם דבר מבורך. ניתן להחליף אווירה, גם זה דבר נפלא. אבל אם אדם כבר עוסק במקצוע שלדעתו הוא הייעוד שלו, עדיף לו שיאתגר את עצמו וימציא עצמו מחדש.

בואו נמשיך עם אותו מתווך, מה ייחשב להמציא את עצמו מחדש?

למשל אם יחליט לעורר את עצמו בכך שיכתוב ספר על הניסיון המקצועי שלו שצבר במשך השנים. להמציא עצמו מחדש יהיה אולי בכלל ללכת ללמד תלמידים בתחום התיווך, או להמציא נישה חדשה או לפתח תחום בתוך מקצוע התיווך. בחיי שאם רק משקיעים קצת מחשבה ויצירתיות יש אינספור דרכים.

ועכשיו למשימות.

  1. בחרו תחום וערכו עם עצמכם סיעור מוחות ורשמו את כל הדרכים שאתם יכולים להמציא את עצמכם מחדש בהן.
  2. קחו את מה שרשמתם וקבעו סיעור מוחות עם עוד קבוצה של אנשים יצירתיים, מנוסים או חכמים לכם.
  3. הגדירו תכנית עבודה על פי יעדים ולוח זמנים ברור.
  4. צאו לדרך. בהצלחה.