גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

להקשיב באמת

פעמים רבות בתוך שיחה, למרות שאנו מזהים ששותפינו לשיחה לא באמת קשוב לדברינו, הוא יאמר לנו "אני מקשיב לך ב- 100%, על מה אתה מדבר?!". כך קורה גם כשאנו נדרשים להקשבה מבן שיחנו ומוכנים להישבע בכל מה שיקר לנו כי אנו נמצאים בקשב מלא בשיחה.

בואו נבדוק לרגע מהי באמת הקשבה וכיצד ניתן לאבחן אם אנחנו נמצאים בקשב מלא או חלקי בלבד. על מנת להבין זאת,

ראשית עלינו לחלק את ההקשבה שלנו לשני חלקים:

הראשון – המחשבות שלנו. בכל פעם שאנו חושבים מחשבה, גם אם זו אינה נאמרת בקול רם, הרי שאנחנו מקשיבים למסר אותו אנו חושבים.

החלק השני בהקשבה שלנו – הדברים הנאמרים לנו. אותם דברים שהאחר אומר, אנו קולטים את המסרים באוזנינו (שמיעה) ואז מתנחים במוחינו (הקשבה).

על מנת לאבחן אם אנחנו נמצאים בהקשבה מלאה, עלינו להטמיע את הכלל : "לא ניתן להקשיב למחשבות שלנו ולדבריו של האחר בצורה איכותית בעת ובעונה אחת".

לפיכך ועל מנת להבין, להלן הדוגמאות הבאות :

א.אני משוחח עם בת זוגתי, המסר קשה לי ולכן אני קוטע אותה באמצע משפט ועונה. במקרה כזה ברור שעל מנת לקטוע אותה באמצע משפט, ניהלתי שיחה עם עצמי (מחשבות) בזמן שהיא דיברה ולפיכך הקשבתי גם לדבריה וגם למחשבותיי. זו אינה הקשבה איכותית על פי הכלל.

ב.כפיף שלי במקום העבודה מעביר לי דיווח ובאותו הזמן אני עונה למיילים. ברור שאני מבצע שתי פעולות – מקשיב לדבריו ובמקביל חושב על ניסוח דבריי במייל. מן הסתם צורת הקשבה זו, זוב, אינה עומדת בכלל הקשבה איכותית.

אז איך פועלים אחרת ?

  1. במהלך השבועות הקרובים נסו להפריד באופן מלא בין מחשבות (השיחה שלי עם עצמי) לבין הקשבה (השיחה שלי עם האחר).
  2. בכל פעם שאתם מזהים אצלכם ערבוב בין השניים בשיחה, עצרו את שטף הדיבור של האחר לרגע, התנצלו ואמרו לאחר שמחשבתכם "ברחה לכם" ולכן אתם מבקשים שיחזור על המסר עקב רצונכם "להיות איתו באמת". לאחר תקופה תתחילו באופן אוטומטי לזהות את יכולתכם להפריד בין מחשבות לבין הקשבתכם לאחר.
  3. חייבו את עצמכם במהלך החודש הקרוב לענות לחברכם לשיחה רק שנייה עד שתיים עם סיום דבריו. גם במידה ונדמה לכם מיד עם תחילת דבריו שיש לכם תשובה מוכנה.