גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

להשקיע את כל כולך

אחד הפרמטרים המובילים שמבדילים בין אנשים שמשיגים את מטרותיהם בחיים לבין אלו שלא, הוא השקעה. אני מדבר על השקעה במובן הזה שאם אתם עושים משהו, תדאגו לעשות אותו עד הסוף.
רבים האנשים אשר בוחרים מטרה מסוימת בחייהם ואכן הולכים ויוצרים מספר פעולות על מנת להגשים את אותה מטרה. הם אפילו משקיעים לא מעט משאבים, לפעמים כסף, לפעמים זמן, לפעמים את שניהם, אבל עדיין הם לא ישקיעו את כל מה שיש להם.
אברהם מאסלו אמר "אם אתה מתכוון להיות משהו שפחות ממה שאתה מסוגל להיות, סביר להניח שתהיה אומלל כל חייך". אני מצטרף ומוסיף לציטוט המופלא הזה שאם אתה כבר הולך להיות מי שאתה מסוגל להיות, תשקיע בזה ותיתן את כל כולך.
כמו שהכול מתחיל בחינוך, כך גם בעניין של השקעה. אנחנו חיים במדינה שהמנטאליות שלה היא מזרח תיכונית. חלק מהמנטאליות המזרח תיכונית נקראית "לחפף", לעגל פינות, לתת 50% ולא 100%. לא צריך להיות גאון גדול כדי להגיע למסקנה הזו, פשוט צריך לפתוח עיניים ולהסתכל מסביב. לא מזמן ביקרתי במסעדה באמת איכותית. האוכל היה מדהים, השירות היה מצוין, אפילו הייתה חניה לנכים וגישה אכפתית. "עיגול הפינות" הופיע במלוא הדרו כשאחת השותפות שלי לארוחת הערב באותה מסעדה ביקשה ללכת לשירותים. הייתם צריכים לראות את פרצופה עמוס החלחלה ממצב השירותים. אני אומר שאם כבר פתחת מסעדה, הבאת שף מצליח, אתה משלם כל כך הרבה כסף לכל כך הרבה עובדים, איך לעזאזל אתה מרשה לעצמך ליפול במקומות הקטנים (כמו שירותים), שלעיתים הם המקומות הכי חשובים לבני אדם. אדם משקיע אמיתי, בעצמו ובעסק שלו, היה דואג לכך שגם חווית השירותים תהיה מעצימה, אפילו אם זה היה עולה לו עוד כמה שקלים.
אדם משקיע הוא זה שאינו נופל בפרטים הקטנים, גם אם זה אומר שהוא בתור בעל המסעדה יעמוד וינקה את השירותים.
היו לי זוג מאומנים שלילד שלהם היה עיכוב התפתחותי מוטורי של שנה מבני גילו, מה שהוליד הורים עצובים, חרדים ודואגים. כששאלתי אותם איך הם מטפלים בעניין, הם אמרו בגאווה שהם שולחים אותו לחוג קראטה אבל שעדיין התוצאות לא ניכרות. זאת לאחר שניסו כבר כמה סוגים שונים של פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. עוד הם הוסיפו שהוא נמצא כבר 8 חודשים בחוג הקראטה. לאחר שיחתנו על השקעה, רשמנו את כל הפעולות שבנוסף לחוג הקראטה הם יכולים לעשות על מנת לשפר את מצבו, כל הפעולות שתלויות בהם. האב בחר באחת הפעולות הראשונות שברשימה והחל להתאמן עם בנו באופן יומיומי בבית אחר הצהרים. תוך חודש וחצי הגיע השינוי המיוחל ונראה כי ילדו עשה קפיצה משמעותית בהתפתחות המוטורית שלו. אותו אב שלקח את העניינים בידיים, היה גאה בעצמו ובילדו באופן שבכלל אי אפשר לתאר. לא מזמן קיבלתי מהאב מייל שהאימונים הביתיים נמשכים ושלפני שלושה חודשים הילד זכה במדליית כסף בתחרות קראטה.
בני אדם ששמים לעצמם מטרות ולא משקיעים את כל כולם בדרך להשגת המטרה, הסיכויים שלהם להגיע לפסגה הנחשקת נמוכים עד מאד. בנוסף לכך, אין לתאר את העוצמה, האושר והגאווה שאדם חש כאשר הוא משיג את מטרתו לאחר שהשקיע בדרך את כל משאביו. להשקיע זה אומר לתת את כל כולך, לפקוח עיניים, לשים לב לפרטים הקטנים וממש לעבוד בזה. זה אומר להסכים לשלם מחירים, לא להתעצל, לא להיכנע לאזורי הנוחות המוכרים והנעימים. להשקיע זה אומר לשבור את הראש שוב ושוב על מנת למצוא פתרונות בדרך להגשמת המטרה שלך. להשקיע זה לא לוותר גם כשקשה וגם כשזה נראה ממש בלתי אפשרי.
וולט דיסני, למי שלא יודע, היה מאייר ספרים אלמוני שהמציא ציור של עכבר בשם מיקי ושלח את אותו איור ל 56 הוצאות ספרים שונות על מנת שישכרו את שירותיו בתור מאייר. אגב, הוא עשה זאת במשך שש שנים תמימות, הוא השקיע שוב ושוב. בו בזמן הוא המשיך כל הזמן לשפר את דמות העכבר מיקי מאוס עד שהוא הפך למיקי מאוס, הדמות המצוירת שאנו מכירים היום.
כמה מאיתנו יכולים לספר סיפור דומה על עצמנו? כמה מאיתנו היו מספיק סבלניים ומספיק נחושים למען השגת מטרתנו?
אז מה עושים?
בחרו מרחב בחייכם ורשמו כל מה שמבטאת המילה השקעה בעיניכם בהקשר של פעולות. המטרה שלכם היא שהרשימה תכלול פעולות שאתם יכולים לעשות ושנמצאות תחת שליטתכם ושהיא תהיה ארוכה ביותר.
הציבו יעד (תאריך) עתידי ובנו תוכנית פעולה עד אותו תאריך. שימו לכם עוד שני יעדי ביניים בשביל לבדוק את איכות הביצוע שלכם. עד אותו יעד עליכם לתת כל מה שאתם יכולים בהקשר של השקעה על מנת ליצור את התוצאה הרצויה לכם באותו מרחב ולהגשים את מטרתכם. אם עולים לכם רעיונות נוספים לרשימת הפעולות הקפידו לרשום אותם ולמלא אחריהם כל פעם מחדש.