גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

לעבור את השיעור

אחד הדברים החשובים ביותר שניתן לראות לאחר שנים רבות בעבודה עם בני אדם זה שכל פעם שיש להם שיעור שהם צריכים לעבור, הם מנסים להתחמק ולהסיט את השיעור שלהם לצד הדרך. זה מדהים. הם עושים הכול כדי לא לעבור את השיעור.
בואו נדבר רגע על מה זה השיעור הזה. כשאני מדבר על שיעור אני מדבר על אותה תקופה לא קלה שנראה שהכול הולך נגדכם, אנשים לא מבינים אתכם, הפידבקים שאתם מקבלים מהסביבה שלכם לא פשוטים. שיעור הוא אותו מקום בהתפתחות האישית שלכם שהמציאות מסמנת לכם להתמקד בו וללמוד על עצמכם דבר אחד או שניים דרכו. שיעור יכול להיות לדוגמא כשאתם מקבלים את אותה התוצאה כל פעם מחדש. נניח ואתם מנסים לדבר עם בן הזוג שלכם על הנושא הפיננסי בזוגיות שלכם ואתם מקבלים ממנו פידבק על כך שאתם נוקשים ווכחנים. ובאותם ימים ממש קורה לכם ממש במקרה שגם לקוח שלכם נותן לכם את אותו הפידבק בדיוק רק בנושא אחר לחלוטין. בתוך עצמכם אתם כבר יודעים שזה לא ממש במקרה אבל לא ממש בא לכם להתמודד עם זה, לנתח את זה ולהתעמת עם זה, אז אתם "מחליקים" וממשיכים הלאה. ואז באותו שבוע גם הילד המתבגר שלכם מטיח בכם כמה משפטים חריפים על הנוקשות שלכם, אבל אתם בשלכם, עדין לא עוצרים כדי ללמוד את השיעור.
כדי להצליח וללמוד את השיעור, זקוק האדם למספר תכונות שכדאי ויסגל לעצמו. התכונה הראשונה היא פתיחות והבנה שאנחנו לא מושלמים. מה לעשות אתם ואני, וכבר שוחחנו על זה רבות, לא מושלמים וכנראה גם לעולם גם לא נהיה. בשביל להצליח לעבור את השיעור ולצמוח ממנו, אדם חייב להיות פתוח לצמיחה ולאפשרות למידה. כן, הוא זקוק למינימום של עקומת למידה.
הדבר הנוסף הוא היכולת להכיל את עצמו ולקבל את עצמו כ"לא בסדר", לא מושלם. זוהי יכולת חשובה מאין כמוה במסלול של התפתחות אישית. בני אדם שלא מסוגלים לקבל את עצמם גם כשהם טועים וגם כשהם "לא בסדר", לעולם לא יוכלו לקבל את עצמם עד הסוף. לא יגעו במהות של הקבלה העצמית שאומרת, הכול בסדר, גם כשאני "לא בסדר". מותר לי לטעות, מותר לי לשגות גם אם הייתי חסר סבלנות, מרושע, כוחני, אלו תכונות אנושיות שניתן לעבוד עליהן.
מה שבדרך כלל ניתן לראות זה שבני אדם שיש להם שיעור לעבור, מיד מתחילים לחפש את מי להאשים או במי לתלות את הסיבה או הגורם להתנהגותם הקלוקלת. מכאן שכדאי לו לבן האדם שרוצה לעבור דרך עם השיעור שלו, לקחת אחריות בלתי מתפשרת על התנהגותו ולא לחפש לעצמו הקלות.
הדבר הגדול ביותר שכדאי שיאמץ לעצמו אותו אדם שרוצה לעבור את השיעור ואף לעשות תיקון של דרכיו עוד בגלגול הזה, הוא היכולת להקשיב למציאות וללמוד ממנה. אין לנו עוד מורה כמותה. יש משפט כזה שאומר, "אם שלושה אנשים אומרים לך בבוקר שאתה שיכור, כדאי שתבדוק אם לא שתית במקרה קצת יותר מדי אתמול בלילה".
הסביבה שלנו היא קרקע פורייה ביותר להתפתחות. הפידבקים שאנחנו מקבלים על ההתנהלות שלנו, הם המורים הטובים ביותר שלנו. אל לנו לפספס אותם או להקל בהם ראש.
בני אדם שיודעים לעבור וללמוד דרך השיעורים שהמציאות מזמנת להם, יוצאים נשכרים תמיד. בסופו של דבר הם הופכים לבני אדם מלאים יותר, שלווים יותר, חכמים יותר, ובעיקר בעלי איכות חיים והערכה עצמית גבוהה יותר.
אם אתם מזהים שהמציאות מזמנת לכם שיעור, עצרו לרגע, נשמו עמוק, יכול להיות שתהיה לכם תקופה לא פשוטה, יכול להיות שתעברו כמה דברים לא ממש נעימים, אולי כמה שיחות מעמתות עם אנשים בסביבתכם, אולי קצת חשבון נפש נוקב. בכל מקרה זוהי רק תקופה וזו תקופה מדהימה, מרגשת ומלמדת שבסופה תצאו גדולים ועצומים בהרבה יותר מאשר הייתם לפני. קבלו את השיעור באהבה ואת הקושי בחיבוק.
רשמו מה למדתם ומה ביכולתכם לעשות אחרת. צאו לתיקון.