גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

לעצור רגע ולהסתכל

עברנו כברת דרך לא קצרה ביחד ויש רבים מביניכם שכבר כמה חודשים חווים את סוג האימון הייחודי הזה דרך הטלפון הנייד. בשלב זה, כמו גם בתהליך רגיל של אימון, נעשה עם עצמנו חסד אם נעצור ונבדוק מה יצרנו עד עכשיו. בואו נבדוק את זה דרך מספר עקרונות מרכזיים שעליהם התדיינו במהלך הזמן. לאלו מכם שהצטרפו לא מזמן, יכול להיות שיהיו עקרונות שלא תכירו אותם. זו הזדמנות מצוינת להכיר אותם ולעשות בהם דרך. העקרונות יהיו עמידה במילה, מצוינות ואחריות אישית.
עקרון העמידה במילה שנקרא גם עקרון שלמות אישית, הוא אחד הבסיסים החשובים ביותר בכל תהליך של התפתחות אישית. עקרון זה מתייחס לשלמותו של בן אדם שמתקיימת במידה והוא עומד במילה שלו, כלומר, ברמה הפשוטה ביותר, לא רק מבטיח, אלא גם מקיים. בדיוק כמו במשל "נסיך צפרדע", ברגע שקוימו כל הבטחותיה של הנסיכה, הצפרדע המכוער הפך לנסיך. כך גם בחיים שלנו. אלו שום דבר אחר מלבד המילה שלנו. ברגע שאנחנו מבטיחים לילד שלנו הבטחה, למשל, להקריא לו סיפור, ואנחנו גם מקיימים, ערכנו עולה בעיניו באלפי אחוזים. ומערכת היחסים שלנו שמושתתת על אמון מתקיימת הלכה למעשה. ברגע שנתנו לו את אותה הבטחה להקריא לו סיפור אבל לא עמדנו בה, בעיניכם זו יכולה להיראות אנקדוטה יומית קטנה, אבל ילד יכול לחכות לסיפור הזה יום שלם. ברגע שלא קיימנו את ההבטחה הצפרדע נשארת צפרדע והיא לעולם לא תהפוך לנסיך. עמידה במילה או קיום הסכמים עם עצמנו ועם סביבותינו היא צעד בסיסי בבניית הערכה עצמית, אמון ובטחון. אדם שלא עומד במילה שלו, בשלב מסוים מפסיק גם להגיד את מילתו בגלל שהוא מפסיק לסמוך על עצמו, הוא מפסיק גם לחלום ובטח לנסות להשיג את מטרותיו. הוא פשוט כבר לא מאמין שהוא יכול.
בחנו לרגע את החודש האחרון בחייכם. כמה פעמים אתם יכולים לזהות שעמדתם במילה שנתתם? האם זה יותר מבעבר? אם כן, בכמה אחוזים יותר? אם אתם רואים שיפור ניכר, תנו לעצמכם ציון לשבח והמשיכו כך, אתם בדרך הנכונה. אם לא, קחו מחויבות מחודשת ובחרו להתאמן על הנושא הזה בשבוע הקרוב.
העיקרון הבא הוא מצוינות. כשאנו מדברים על מצוינות אנו מסתכלים על הערך בהקשר של התפתחות ואפשרות של אדם להתאהב בטעויות שלו. מצוינות היא ההיפך ממושלמות. בתוך אימון על מצוינות, המטרה של בן האדם תהיה לאהוב כמה שיותר את הטעויות שלו בדרך, מבלי לשפוט, לבקר או לרצות להיות מושלם. מצוינות היא עוד בסיס בתהליך של התפתחות אישית גם בהקשר של העלאת הערכה עצמית וביטחון עצמי ובנוסף, בהקשר של פתיחות ועקומת למידה.
בחנו לרגע את החודש האחרון בחייכם. כמה פעמים אתם יכולים לזהות שהייתם מצוינים? שלא שפטתם את עצמכם? שעשיתם טעות ולמדתם ממנה במקום לכעוס על עצמכם? האם זה יותר מבעבר? אם כן, בכמה אחוזים יותר? אם אתם רואים שיפור ניכר, תנו לעצמכם ציון לשבח והמשיכו כך, אתם בדרך הנכונה. אם לא, קחו מחויבות מחודשת ובחרו להתאמן על הנושא הזה בשבוע הקרוב.
אחריות אישית היא נדבך נוסף בדרך ליצירת איכות חיים. המונח אחריות אישית מתייחס ליכולת שלכם לקחת אחריות על סיטואציות שאתם נתקלים בהן בתוך החיים, לא להאשים ולא לחפש תירוצים וסיבות למה לא לקחת אחריות. מתוך ההסתכלות שלנו בעבודה עם אנשים, באופן ודאי ניתן לומר שאדם המיומן בלקיחת אחריות משפר את איכות חייו באופן ניכר מול אדם שלא לוקח אחריות, דבר שיוצר אותו לא מעט פעמים כפאסיבי, שנשאר לרוב לא מסופק, מתוסכל ומאוכזב. לקיחת אחריות בחיים היא אחד הנדבכים החשובים ביותר שיש לאדם שרוצה להעלות את איכות חייו ולהשיג את מטרותיו.
בחנו לרגע את החודש האחרון בחייכם. כמה פעמים אתם יכולים לזהות שבמקום להאשים ולקוות שמשהו יקרה, הלכתם ומצאתם פתרונות? כמה פעמים שאלתם את עצמכם מה אתם יכולים לעשות ולא במה האחר אשם? האם זה יותר מבעבר? אם כן, בכמה אחוזים יותר? אם אתם רואים שיפור ניכר, תנו לעצמכם ציון לשבח והמשיכו כך, אתם בדרך הנכונה. אם לא, קחו מחויבות מחודשת ובחרו להתאמן על הנושא הזה בשבוע הקרוב.
יש מספר פרמטרים נוספים שעליהם נרחיב את השיחה שלנו בשבוע הבא.