גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

לשלם את המחיר

בדרך כלל כשמדברים על הצלחה, יש פרמטר אחד שאיכשהו מאד קל לפספס אותו והוא אחד החשובים שמבדיל בין אנשים שמצליחים להשיג את המטרות שלהם בחיים לבין כאלו שלא. הפרמטר הזה הוא המוכנות "לשלם את המחיר".
כשאנחנו מדברים על מוכנות לשלם את המחיר, אפשר לדבר על הנושא מכמה כיוונים. קודם כל, להצלחה יש מחיר. שאלתם את עצמכם פעם מהו? נכון, בהתחלה זאת נראית שאלה מצחיקה כי הצלחה אצל רובינו נתפסת כדבר אידיאלי, נוצץ וזוהר. אבל מאחורי הכיף והזוהר, עומד גם מחיר. כשאני מדבר על מחיר ההצלחה, אני מדבר על הצורך לחזור ולשכפל אותה ועל הביקורת העצמית שעלולה לצוץ במידה ולא אצליח לשחזר אותה. מחיר של הצלחה גם יכול להיות הפחד מתגובות הסביבה כמו קנאה ומצב שבו אנשים "ימליכו אותך" ויעשו לך אידיאליזציה בגלל שאתה נחשב מצליחן. מחירים נוספים יכולים להיות מה שנקרא תסמונת ה"בדידות בפסגה". כולם נושאים אליך עיניים "מלמטה" ואתה עשוי להיתפס כמרוחק.
זווית נוספת שניתן להסתכל על המוכנות לשלם את המחיר היא אותה מוכנות לשלם מחיר עד שתצליח להשיג את מטרותיך. לעיתים, אלו מחירים שקשורים לזמן שהיית יכול לנצלו אחרת, לדוגמא, אנשים רבים שמשקיעים הרבה זמן בהשגת מטרותיהם, מה לעשות והזמן שלנו מוגבל, משקיעים פחות זמן בתחומים אחרים בחיים שלהם כמו זוגיות או משפחה. מרחב נוסף בלהיות מוכן לשלם את המחיר זה אותו מרחב שבו אתה פשוט מוכן לתת את כל מה שיש לך, לעשות כל שנדרש כדי להשיג את המטרה שלך. לדוגמא, היה פעם איש מכירות שליוויתי שהיה הולך מלקוח ללקוח ומבצע את פרזנטציית המכירה המשעממת ביותר ששמעתם בקול מונוטוני, בתוכן יבש והוא היה משעמם את הלקוח הפוטנציאלי "למוות" באופן סיסטמאתי. בפעם הראשונה ששמעתי את הפרזנטציה שלו, מרוב חוסר יצירתיות אפילו לא החזקתי מעמד עד הסוף. להיות מוכן לשלם את המחיר עבורו היה להיות מוכן לוותר על תדמית החשיבות העצמית שלו. לדוגמא, להיות מוכן להשתטות, להיות יצירתי, להיות מעניין. המחיר שהוא היה עלול לשלם אם הוא באמת יהיה מוכן לעשות שינוי הוא המחיר של איך הוא ייתפס בעיני הלקוח הפוטנציאלי. לאחר שעבדנו במהלך שני מפגשים יסודיים ושינינו את הפרזנטציה ואת האופן שבו הוא הציג אותה, ולאחר מספר ניסיונות יצירתיים ומצחיקים שבהם הוא הסכים לשלם את המחיר, כלומר, הוא הסכים להשתטות, להיות שונה ושאולי אפילו יגידו שהוא ממש ממש לא רגיל, נוצרה פריצת דרך. להיות מוכן לשלם את המחיר זה לעיתים להיות מוכן לוותר על התדמית שלי ולהיות מוכן לקחת את עצמי קצת פחות ברצינות.
בהקשר של מנהיגות בחיים, זה נושא שמאד מעניין להסתכל עליו וניתן לראות שככל שאדם עושה צעדים משמעותיים יותר בתוך היותו מנהיג בעולם הזה, הוא נתון ליותר סיטואציות שבהן הוא צריך להיות מוכן לשלם את המחיר. לרוב, זה המחיר של מה יחשבו עלי, או איך יתפסו אותי. ועכשיו, תדמיינו לעצמכם שהאדם המנהיג הזה הוא אדם שרוצה לרוץ לבחירות במדינת ישראל….
ולמשימות שלכם:
הסתכלו על חייכם ורשמו באילו מרחבי אימון אתם לא מוכנים עדיין לשלם את המחיר. בחרו מרחב אחד והגדירו דרך שבה אתם מוכנים להתחיל ללכת ולהתנסות. (כמו המאומן שלי שבדוגמא).
במשך השבועיים הקרובים ערכו לפחות שלוש התנסויות כאלו ורשמו מה היה הרווח שלכם בלהיות מוכנים לשלם את המחיר.