גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

מוטיבציה

אחד הערכים המובילים והנושאים המובילים בתוך תהליכי תמיכה של בני אדם הוא מוטיבציה. שיחה על מוטיבציה ועל דרכיה הפתלתלות לגעת בנו ולהיעלם ואז שוב לחזור לחיינו, היא שיחה שגורה בפיהם של בני האדם כבר שנים רבות. אחת הדילמות הגדולות שיש בעניין הזה שנקרא מוטיבציה היא שמוטיבציה אינה נשארת לאורך זמן. מאד קשה לשמרה ברמות גבוהות ולרוב היא הדבר הראשון שנשחק, בעיקר ברגעי משבר או אפילו סתם כשהדברים לא הולכים כל כך חלק.
ובכן, מהי אותה המוטיבציה שאנחנו כל כך עסוקים בה? מה הוא אותו כוח שמניע אותנו להגשים את עצמנו, את מטרותינו ולבטא עד הסוף את מי שאנחנו ואת היצירתיות שלנו? לדעתי, מוטיבציה היא חלק משלם. ומאד חשוב לזכור שלמרות שהיא חלק מאד חיובי בחיינו ואפילו אומר, חשוב וכדאי, היא רק חלק מתמונה הרבה יותר שלמה שהיא מי שאנחנו. הסיבה שחשוב לי כל כך להדגיש בפניכם לא לתלות את כל תקוותיכם במוטיבציה, היא הדרך שבה אנשים מתמודדים כשהמוטיבציה הזאת לאו דווקא נמצאת כרגע ברשותם. כמו בכל דבר בחיים, ברגע שאתה שם את כל יהבך בדבר מסוים, ברגע שאותו דבר איננו ולא נגיש לך, כל הבניין שבנית עשוי להתמוטט.
מוטיבציה היא אותה אנרגיה של השראה, חיוביות ורצון מאד גדול להניע את עולמך קדימה. ובאמת ובתמים היא אחד הדברים הנפלאים שיש בעולם הזה. אך כמו שלא ניתן לשמר כל תחושה כל כך עוצמתית לאורך זמן כל כך רב, לעיתים קרובות אני נתקל באנשים שאומרים לי "נגמרה לי המוטיבציה". מוטיבציה, כמו כל דבר אחר בחיים, היא בחירה. כלומר, היא איזשהו מחסום מנטאלי שבן אדם יכול לבחור להיות בו, גם ברגעים הכול לא פשוטים של חייו. כל מה שצריך לעשות אדם כדי להחזיר לעצמו את תחושת המוטיבציה הן פעולות פשוטות וסבירות לחלוטין, עד כדי כך סבירות שהן כאילו מובנות מאליהן, אך עדיין, רוב בני האדם יעדיפו לומר בעיניים עצובות "אין לי מוטיבציה", במקום לשאול את עצמם על אילו פעולות מדובר.
הפעולות שאני מדבר עליהן, הפשוטות כל כך הן לדוגמא קריאה של איזשהו ציטוט רב השראה, או האזנה לשיר שאתם יכולים להעיד עליו ככזה שמעודד אתכם ומעלה לכם את רמות המוטיבציה. יש לא מעט מאומנים שלי שבימים נטולי מוטיבציה אני שולח אותם לראות סרט טוב שסיפרו לי עליו בעבר, שעורר בהם השראה רבה. פעולות נוספות יכולות להיות שיחה עם איש שיחה איכותי או דפדוף באיזושהי מחברת שבה כתבתם דברים נפלאים עליכם בתקופות אחרות. פעולות פשוטות נוספות יכולות להיות אפילו הסתכלות במכתבי הוקרה שקיבלתם או בתעודות למיניהן וגם התנדבות במקום עם אנשים שיש להם פחות מוטיבציה מלכם, יכולה להיות מאד מועילה במקרים רבים.
אם מצאתם את עצמכם לאחרונה בתקופה חסרת מוטיבציה או סתם קצת חסרת אנרגיה, הקפידו לעשות בכל יום לפחות שתי פעולות לזמן של לפחות רבע שעה, פעולות קטנות ופשוטות שמעלות לכם את רמת המוטיבציה. במקרה של מוטיבציה, כמו גם במקרים רבים, אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. בוודאות, ככל שתקפידו על פעולות רבות יותר, כך תעלה רמת האנרגיה שלכם. וזכרו תמיד, ליד מוטיבציה יש גם ערכים נוספים שחשוב לחזק אותם כמו אופטימיות, הערכה עצמית, נחישות ומצוינות.