גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

עקביות

 מעבר להערכת הפוטנציאל האישי של כל אדם, לכשרונות המולדים או הנרכשים לביצוע פעולה מסוימת ו/או ליצור הצלחה או הגשמה בתחום מסוים, קיימת סוגיית העקביות. לאחר בדיקה שביצעתי במשך שנים, אני משוכנע, היום יותר מתמיד, כי המכשול הגדול ביותר העומד בפני בני אדם בדרך להשגת מטרותיהם הוא היעדר עקביות. מהו זה שמאפשר לאדם להיות עקבי ומונע ממנו לקפוץ מרעיון לרעיון, אך לא להשלים אף מטלה באופן מספק?

הסיבה המרכזית בעיני היא שפעולה עקבית דורשת משמעת עצמית ומחויבות ואלו קשים לרובינו.

ניקח לדוגמא נושא פשוט להסבר. לכולנו חשוב להיות בריאים וברור לנו שעל מנת להיות בריאים רצוי שנהיה בכושר גופני טוב. אנחנו גם יודעים שבמידה ונבצע פעילות גופנית כלשהי כמו ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה או ביקור בחדר כושר שלוש או ארבע פעמים בשבוע, נשפר את הכושר הגופני שלנו ונשמור על בריאות טובה. רבים מאיתנו אף מתחילים אחת לתקופה בהתלהבות רבה בפעילות גופנית מסוימת – אנו רוכשים מנוי לחדר כושר, קובעים עם חבר ומתחילים ללכת אחר הצהרים. לרוב ההתלהבות הראשונית וחוויית ההישג משמרות את הפעילות באופן עקבי למשך שלושה שבועות עד חודש וחצי.

ומה קורה אז ?

אנו מגלים שעם שוך ההתלהבות, תופסת את עצמה המחוייבות וזו, בהיעדר ההתלהבות הראשונית, כבר דורשת עבודה. היא כבר לא באה לנו "טבעי". זה הזמן שרובינו מתחילים לוותר. אז זה מתחיל בקצת : "טוב, אז היום אני לא אלך", או, "היה לי יום עמוס בעבודה, זה לא נורא אם היום אני אנוח". ויתור גורר הנחות, הנחות גוררות היעדרות והיעדרות יוצרת הימנעות. ודוגמאות לא חסר.

כבר דיברנו על חדר הכושר. בדיוק אותו הדבר ניתן לראות על "מפסיקי העישון" שלאחר שבוע מוצלח גונבים שאכטה וחוזרים לעשן.

דוגמא נוספת היא של מנהלים בחברות שיוצאים בהצהרות מוטיבציה לכפיפיהם ולאחר יומיים-שלושה מפסיקים לעקוב ולוודא ביצוע וההתלהבות מתמוססת…

אז מה עושים כדי לשמור על עקביות ?

  1. צרו הסתכלות על תחומי חייכם השונים וזהו לפחות תחום אחד שבו אתם נוטים להתחיל בהתלהבות אך לוותר על עקביות.
  2. רשמו לעצמכם מהם המחירים הנובעים במקרה זה או במקרים אחרים כתוצאה מהיעדר עקביות.
  3. במידה ותפעלו בעקביות ביחס לדוגמא הנ"ל, מהם הרווחים שיווצרו – כיצד תרגישו?
  4. התחייבו בתחום הזה לפעולה עקבית אחת מדידה, חוזרת ונשנית (לדוגמא, 3 פעמים בשבוע חדר כושר), שאתם מתחייבים לבצע לפחות שישה חודשים קדימה.
  5. רשמו כל יום במחברת מיוחדת הוקרה קצרה לכך שעמדתם במילה ורווח אחד שנוצר כתוצאה מפעילותכם העקבית.