גם בפייסבוק, אינסטגרם ויוטיוב, כבר ביקרתם?

שכל ישר

יש הטוענים שאנו נכנסים אל העולם כלוח חלק-"טאבולה ראסה".

עוד לא רכשנו אמונות, דעות או ידיעות שיהפכו אותנו מאוחר יותר למי שאנחנו כאנשים בוגרים.

המונח גם מתקשר לתום ותמימות, תיאור לאנשים שמוכנים ללמוד ולהקשיב ולא להיות אחוזים בידיעותיהם וגישותיהם ולכן נוחים ללימוד.

פעמים רבות שואלים אותי מאומנים, "כיצד אני יכול לאחר עשרות שנים של הרגלים וניסיון חיים רחב לשנות גישה מסוימת או דעה מסוימת ולהתנהג כלוח חלק?! הרי אני נובע משורש, טמון עמוק באדמה, שאיני יכול לגדוע או לעקור מכיוון שהוא אחוז חזק בעברי וכל אותן התנסויות חיוביות ושליליות שחוויתי בחיי".

ראשית, חשוב להבהיר שאכן בלתי ניתן לאדם הבוגר ליצור לוח חלק אמיתי, נקי ונטול פניות, שהרי גם אם נבצע שינוי חד, עמוק ויסודי בנושא או בהתנהגות מסוימת, הרי שלעולם באיזשהו מקום נהיה קשורים להתנהגויות האוטומטיות או לגישה הקודמת.

עדיין, גישת הלוח החלק היא נחלתם של אנשים רבים שפגשתי בחיי המאפשרת להם על ידי בחירה ואימון, גם נוכח הרגלים והתנהגות אוטומטית, להתחיל מחדש ברגע נתון ולפעול כאילו אין להם "עבר" או ניסיון התנהגותי קודם בשטח ספציפי.

 יתרונות גישת הלוח החלק ברורות וגדולות. לדוגמא, במידה ואני מאמין בגישה הנ"ל ונניח וגדלתי במשפחה שבה לאימי לא הייתה שום זכות דיבור או זכות הבעת דעה ואני רכשתי, בעל כורחי, התנהגות אוטומטית שכזו, הרי שבמידה ואני מוכן אכן להתחיל מחדש, אוכל ללמוד התנהגות נרכשת חדשה ולהתמיד ביצירתה עד להטמעה.

או לדוגמא במסגרת מקום העבודה, יתכן ורכשתי במשך השנים גישה והתנהגות התואמת את התפיסה כי מעצם היותי מנהל או בוס בעל סמכויות היררכיות, אני אינני צריך להסביר את עצמי או לרתום את עובדיי למטרה מסוימת. במידה ואני מחזיק בגישת הלוח החלק, במידה ויבוא אדם אחר ויראה לי את המחירים אותם אני משלם עקב גישתי, אוכל להיות עסוק בהתפתחות ולימוד ולא בהגנה ואגו.

זאת ועוד, צריכים אנו לזכור כי בניגוד לעצמים או חיות, קיבלנו אנו את מתנת השכל הישר, זה שמסוגל ברגע נתון לקבל החלטה המנוגדת באופן טוטאלי להתנהגות האוטומטית או להרגל שהיו לנו עד לאותו הרגע. הרי, מי מאיתנו פגש אי פעם אריה שקם בוקר אחד והחליט להפוך לצמחוני. ברור שלא…  אבל כמה מאיתנו מכירים בני אדם שהחליטו מסיבות שונות ומשונות, לאחר עשרות שנים של היותם אוכלי בשר, להפוך להיות צמחונים. שהרי כבר אמרנו – מותר האדם מן הבהמה.

אז מה עושים?

1.         בחנו ואתרו תחום או מערכת יחסים בו אתם מזהים שתוצאותיכם נמוכות או שאתם חווים תקיעות.

2.         נסו לזהות דוגמאות מתוך התחומים האלו בהם אתם ממאנים לסגור דלת על הרגלי העבר ולפתוח דף חלק.

3.         בחרו לבצע 3 פעולות פשוטות שיבטאו את מוכנותכם להתחיל מחדש.